Polskie Radio

Czarne diamenty XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2011 13:00
Jak zamieniać energię chemiczną w elektryczną wyjaśnia laureatka „Polskiego Nobla” profesor Elżbieta Frąckowiak
Audio

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przyznała  już po raz dwudziesty  swoje nagrody. Coroczna nagroda FNP - zwana popularnie "Polskim Noblem"  . Jest to najważniejsze wyróżnienie naukowe w Polsce. Otrzymało ją  do tej pory 68. światowej klasy polskich uczonych.

Tegoroczną laureatką w obszarze: nauk chemicznych i o materiałach została profesor Elżbieta Frąckowiak z Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej. Jak przyznaje  skromnie laureatka  w rozmowie z Krzysztofem Michalskim w radiowym  cyklu Jedynki "Ludzie nauki"  nagroda  jest dla niej olbrzymim wyróżnieniem a także zaskoczeniem. Pani prfesor czuje się wręcz zażenowana fantastycznym przyjęciem, które zgotowali jej koledzy z uczelni. Profesor Frąckowiak przyznaje, że jej marzeniem były kiedyś stusia na filologii angielskiej, ale jej nauczyciel uznał, że jest w tej dziedzinie zbyt słaba. Wybrała zatem inny, dość popularny kierunek czyli chemię na Uniwersytecie im.  Adama Mickiewicza, a potem studia doktoranckie na Politechnice Poznańskiej. Dzisiaj biegła znajomość języka angielskiego bardzo się jej przydaje w naukowych kontaktach międzynarodowych.

Profesor Frąckowiak należy do światowej czołówki elektrochemików zajmujących się materiałami i kompozytami węglowymi. Materiały węglowe opracowywane przez laureatkę Nagrody FNP to w szczególności nanorurki węglowe i ich nanokompozyty z polimerami przewodzącymi i tlenkami, a także nanoteksturalne węgle oraz kompozyty węglowe wzbogacane azotem, tlenem i jodem. Są one podstawą technologii stosowanej w superkondensatorach. Superkondensatory  natomiast to urządzenia o dużej pojemności elektrycznej, potrafiące w szybki sposób pobierać i oddawać duże wartości mocy. Znajdują one zastosowanie m.in. w przemyśle motoryzacyjnym (samochody hybrydowe i elektryczne), energetycznym (układy zasilania rezerwowego stabilizujące pracę sieci) i w branżach produkujących urządzenia przenośne. 

Czym  są czarne diamenty XXI wieku dowiemy się z rozmowy Krzysztofa Michalskiego z tegoroczną laureatką Polskiego Nobla.

Czytaj także

Atom najtańszą energią

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2011 09:54
Energia atomowa jest najtańszą opcją energetyczną dla Wielkiej Brytanii na najbliższe lata. Takiego zdania są doradcy rządu w Londynie, którzy opublikowali kontrowersyjny raport w tej sprawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Technologie kwantowe

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2011 17:46
Nanotechnologia znajduje zastosowanie m.in. w medycynie, kryptografii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Metale w skali jednej milionowej milimetra

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2011 17:10
Na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej powstają nowe materiały metaliczne o strukturze nanometrycznej. Te metale zewnętrznie niczym nie różnią się od tych znanych nam powszechnie. Tajemnica tkwi w ich wnętrzu...
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Polsce działa gigantyczny mikroskop

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2011 15:07
Powiększa obrazy 3 miliony razy, ma prawie 5 metrów wysokości i waży 3,5 tony. Na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zaczął dziś działać jeden z najpotężniejszych mikroskopów na świecie.
rozwiń zwiń