Autor:
Małgorzata Sikorska-Miszczuk
Reżyser:
Michał Kotański
Realizator:
Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Obsada:
Mirosław Zbrojewicz (Burmistrz Przed i Po), Piotr Ligienza (Niemiec Na Pokucie), Ewelina Starejki (Miss Piękności), Agata Pruchniewska (Matka Boska), Przemysław Wasilkowski (Burmistrz Nowego Jorku), Marian Dziędziel (Mieszkaniec Miasta), Magda Karel (Narratorka), Chór Synowych: Monika Węgiel, Anna Markowicz, Chór Zięciów: Michał Podsiadło, Przemysław Wyszyński, Marcin Januszkiewicz
Mieszkańcy Miasta, w którym rozgrywa się akcja dramatu, wiodą spokojne i ustabilizowane życie pod rządami cieszącego się nieskazitelną opinią Burmistrza. Symbolem panującego w Mieście niezmiennego porządku rzeczy jest Pomnik wykonany z najszlachetniejszych kamieni. Przedstawia nieskazitelnego bohatera, z którym z dumą utożsamiają się wszyscy mieszkańcy. Niestety, pewnego dnia zdarza się wypadek, dawno zapisany w górze: Burmistrzowi wypada z ręki gazeta, w której piszą, „że Prawda cały świat okrąży i do kogo trzeba dotrze”. We śnie Burmistrza pojawia się Matka Boska, która oznajmia, że słyszy okropne krzyki dobiegające z Miasta dlatego musi je zniszczyć, chyba, że Burmistrz znajdzie pięćdziesięciu sprawiedliwych wśród reszty grzeszników. Tymczasem Miasto zamieszkują ludzie, którzy nie są gotowi na weryfikację wojennej przeszłości i chcą uciec przed bolesną Prawdą, są zamknięci na dialog i stoją na drodze niemiecko-izraelskiego porozumienia.
Małgorzata Sikorska-Miszczuk
Dramatopisarka i scenarzystka, ukończyła Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych oraz Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim. Jest absolwentką Studium Scenariuszowego PWSFTiT w Łodzi oraz stypendystką CECARTSLink oraz Instytutu im. Adama Mickiewicza. Jest autorką sztuk Szajba, Śmierć Człowieka-Wiewiórki, Katarzyna Medycejska, Burmistrz, Walizka, Człowiek z Polski w czekoladzie, Zaginiona Czechosłowacja, Żelazna Kurtyna, Koniec świata, Madonna, Mesjasz oraz Niezwykła podróż Pana Wieszaka (dla dzieci) oraz scenariusza pełnometrażowego filmu animowanego Tytus, Romek i A’Tomek wśród złodziei marzeń (2003). Czarna komedia Szajba, która powstała w 2006 r., została wystawiona przez Laboratorium Dramatu w Warszawie w reżyserii Anny Trojanowskiej (2007 r.) oraz przez Teatr Polski we Wrocławiu w reżyserii Jana Klaty. Spektakl Klaty otrzymał II Nagrodę oraz Nagrodę Dziennikarzy na IV Festiwalu R@port w maju 2009 r. w Gdyni, zaś Walizka w reżyserii Piotra Kruszczyńskiego otrzymała wyróżnienie na IV Festiwalu R@port w Gdyni (maj 2009.) Sztuka Burmistrz nawiązuje do współczesnych wydarzeń w Polsce, dotyczących rozliczeń z historią i dotyka kwestii pamięci społecznej (druk: „Notatnik Teatralny” nr 56/57 2009).