Przez kilka dni przed rozpoczęciem „Narodowego Czytania”, w audycjach Radiowej Jedynki („Sygnały Dnia”, „Lato z Radiem”, „Sobota z Jedynką” i „Wieczór z Jedynką”) gośćmi będą m.in. jego organizatorzy i uczestnicy.
7 września przez cały dzień nadawane będą relacje z przygotowań do akcji oraz jej przebiegu w różnych zakątkach Polski. Od godz. 6.00 do 23.00 na antenie Pierwszego Programu Polskiego Radia pojawiać się będą najsłynniejsze fragmenty „Zemsty”, a w role jej bohaterów wcielą się dziennikarze Radiowej Jedynki. Reżyserii tego niezwykłego przedsięwzięcia podjął się Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia, a słuchacze będą mogli również poznać kulisy nagrania. Ponadto przez cały dzień prezentowany będzie życiorys Aleksandra hrabiego Fredry. O godz. 15.30 na antenie rozegrany zostanie quiz popularnonaukowy pod hasłem „A. Fredro i jego epoka”. Od 18.20 do 20.30 Radiowa Jedynka będzie transmitować spektakl „Gwałtu, co się dzieje” z Ogrodu Saskiego w reżyserii Andrzeja Seweryna, w którym wytąpią m.in.: Grażyna Barszczewska, Joanna Trzepiecińska, Marta Kurzak, Andrzej Seweryn, Olgierd Łukaszewicz, Jarosław Gajewski, Paweł Krucz i inni.
W tygodniu poprzedzającym dzień z Fredrą, 2-6 września, na antenie radiowej Dwójki będzie można wysłuchać fragmentów jego utworów w interpretacji wybitnych aktorów. Jednocześnie na stronie dwojka.polskieradio.pl zamieszczone zostaną materiały archiwalne Polskiego Radia dotyczące Aleksandra Fredry, jego dramatów i ich inscenizacji.
7 września gościem audycji „O literaturze nie całkiem poważnie” (godz. 19.00-20.00) będzie m.in. Maciej Wojtyszko, który spróbuje odpowiedzieć na pytanie, co takiego znajduje się w twórczości hrabiego Fredry, że do dziś jest to lektura żywa i chętnie wystawiana w teatrach. Przez cały dzień nadawane będą również relacje z akcji w Ogrodzie Saskim w Warszawie oraz innych miejscach wspólnego czytania. Dzień później o godz. 17.30 radiowa Dwójka przypomni wybitną inscenizację „Zemsty” zrealizowaną w Teatrze Polskiego Radia przez Jana Świderskiego w 1974 roku. Wystąpili: Cześnik – Jan Świderski, Klara – Elżbieta Starostecka, Rejent – Czesław Wołłejko, Wacław – Andrzej Seweryn, Podstolina – Danuta Szaflarska, Papkin – Wieńczysław Gliński.
„Narodowe Czytanie” to zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich utworów literackich. Czytanie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.