Rodzice coraz częściej wybierają chustę do noszenia dzieci - nie tylko niemowląt, ale też kilkulatków. Pojawiają się oczywiście obawy czy to całkowicie bezpieczne. Jak pozbyć się obaw i chustować dziecko prawidłowo w radiowej Trójce podpowiada doradca noszenia chust - Katarzyna Ledwoń, mama 4 dzieci.
- Chusta powinna być dobrze zawiązana, mocno dociągnięta - mówi Katarzyna Ledwoń - tak, żebyśmy my też mieli komfort noszenia, żeby dziecku było wygodnie i żeby maluch był prawidłowo ułożony. Ważne jest aby poradzić się kogoś, kto nosi i zna wiązania, przyjść na warsztaty albo na konsultacje.
Pan Rafał, tata 2 miesięcznej Gaji, przyznaje, że po zakupie chusty próbował sam się zachustować, jednak po kilku próbach zdecydował się na warsztaty. - W chuście łatwo można wszystko dziecku pokazać, robić wszystko razem - chwali chustę pani Alicja, mama 8 miesięcznego Franka.
Pani Kasia Ledwoń zdradza, że chusta to wspaniałe narzędzie dla taty. - Może pomóc nawiązać bliskość, mama przez 9 miesięcy nosiła dziecko w brzuszku, a tatusiowie mogą teraz nadrobić ten czas.
Warsztaty chustonoszenia prowadzone przez Kasię Ledwoń, kolebkanatury.pl. Fot. Ryszard Żuchowski/CinemaPhoto.pl
Mimo że noszenie w chuście ma swoich przeciwników, to Paweł Zawitkowski fizjoterapeuta, autor poradników dla rodziców, przekonuje, że noszenia w chuście nie należy się bać. Wskazuje on na różne zalety chustowania i radzi, żeby w razie obaw konsultować się ze specjalistami i lekarzami. Wymienia również medyczne przeciwwskazania do noszenia - Posłuchaj.
- Chusta ma mnóstwo różnych fajnych technik wiązania, a dla fizjoterapeuty czy dla lekarza jest to podstawowa zaleta, że można różne dzieci, które prezentują własne cechy rozwojowe układać w najróżniejszy sposób.
Magdalena Karczewska, autorka trójkowej rozmowy o chustach, zapytała również o nosidła. Jak się okazuje w opinii ekspertów, na tle chust wypadają one bardzo blado. - - Nosidła stechnicyzowano - one są rewelacyjnie dopracowane, natomiast siedzisko, na którym dziecko siedzi jest trochę za wąskie - małe dziecko nadmiernie obciąża stawy biodrowe i stawy krzyżowo-biodrowe - mówi Paweł Zawitkowski. Im bardziej naturalne nosidełko tym lepsze - chusta jest tu najlepszym rozwiązaniem.
Braćmi chust są nosidła ergonomiczne - pozwalają one zapewnić dziecku prawidłową pozycję tzw. pozycję "żabki", wykonane są z naturalnych materiałów.
Posłuchaj fragmentu audycji "Zapraszamy do Trójki".
(pj)