Nauka

Afryka walczy z wirusem Ebola

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2014 22:22
Mali to kolejny afrykański kraj, który zapobiega rozprzestrzenianiu się groźnego wirusa Ebola. Według doniesień wprowadzono specjalne kontrole w stolicy Mali, Bamako.
Mikroskopowy obraz wirusa Ebola
Mikroskopowy obraz wirusa EbolaFoto: CDC/Wikimedia Commons CC

Na lotnisku ludzie prześwietlani są promieniami podczerwonymi, które mogą wykryć jeden z symptomów choroby - gorączkę.

Lekarze podejrzewają, że gorączka krwotoczna Ebola pojawiła się w Liberii i Sierra Leone. Oba te kraje, podobnie jak Mali, graniczą z Gwineą; to właśnie w Gwinei na tę chorobę zmarło co najmniej 86 osób.

Ebola ma wysoką śmiertelność; umiera od 25 do 90% zarażonych, ale zarazić się nią nie jest aż tak łatwo - trzeba mieć kontakt z krwią czy wydzielinami chorego.

Doktor Esther Sterk z organizacji Lekarze Bez Granic tłumaczyła w amerykańskim radio NPR, że do zakażenia może dojść na przykład, gdy żona sprząta po chorym mężu, który miał biegunkę i wymiotował. Ale w innych krajach ludzie też są czujni. W Paryżu dziś rano poddano specjalnej kwarantannie pasażerów, którzy przylecieli samolotem linii Air France z Gwinei.

(ew/IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA medycyna
Czytaj także

Wirus Ebola już dawno nie był tak groźny

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 17:00
Wirus Ebola zbiera w afrykańskiej Gwinei śmiertelne żniwo. Według organizacji Lekarze bez Granic, to najpoważniejsze znane ognisko tej choroby.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Narkotykiem w depresję?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2014 20:00
Czasem lek, a czasem nielegalny narkotyk - ketamina - może być skutecznym środkiem przeciwdepresyjnym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Biegacze lepiej myślą

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2014 19:00
Kto biega, zwłaszcza za młodu, ten lepiej myśli. Do takich wniosków doszli amerykańscy naukowcy, którzy po raz kolejny rekomendują ćwiczenia fizyczne.
rozwiń zwiń