Nauka

Matematyka: istnieje większa szansa, że ugryzie cię Luis Suarez niż rekin

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2014 00:01
Urugwajski napastnik ugryzł włoskiego zawodnika Giorgia Chielliniego - i zrobił to celowo. Ian Steadman z "New Statesmen" poczuł się zaniepokojony tymi wydarzeniami na Mundialu i postanowił zbadać sprawę od strony statystyki.
Luis Suarez zapewnił Urugwajowi zwycięstwo w meczu z Anglią
Luis Suarez zapewnił Urugwajowi zwycięstwo w meczu z AngliąFoto: PAP/EPA/DIEGO AZUBEL

Od 2005 roku Suarez zagrał w 441 meczach seniorskich. Zakładając, że w drużynie przeciwnika grało 11 graczy oraz 3 zmienników na mecz, można oszacować, że piłkarz zmierzył się w swojej karierze z ok. 6160 innymi graczami - i każdy z nich mógł zostać ugryziony. Ryzyko wynosi zatem 1 do 2000, bo Suarez gryzł już trzy razy. Ryzyko ugryzienia przez rekina podczas kąpieli w oceanie wynosi tymczasem średnio 1 do 3,7 mln.

Ryzyko bycia pogryzionym przez Luisa Suareza jest też wyższe niż to, że uderzy w nas błyskawica (1 do 10000), lub że nasz samolot się rozbije (1 na 11 milionów). Suarez jest jednak mniej niebezpieczny od Mike'a Tysona, który gryzł w 1 na 50 spotkań bokserskich.

(ew/IFLscience.com)

Czytaj także

To NASA testowała piłkę na Mundial

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2014 14:55
Rozpoczynający się pojutrze mundial będzie miał wymiar kosmiczny. Specjalnie zaprojektowaną piłkę - Brazucę - testowano nie tylko na murawie, ale także w ośrodku NASA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Głodujące robaki żyją dwa razy dłużej

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2014 16:00
W porównaniu z tymi, które są syte - odkryli naukowcy amerykańscy naukowcy. Najnowsze dane potwierdzają hipotezę, zgodnie z którą mniejsze ilości jedzenie opóźniają starzenie komórek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co matematyk ma do powiedzenia o wyborach politycznych?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2014 11:00
Jak się okazuje, fizycy i matematycy mają na ich temat do powiedzenia sporo .- Wybory i punktowanie konkursów dotyczą liczb i najważniejsze pomysły wyborcze pochodzą ze świata matematyki - zapewnia prof. Kazimierz Rzążewski w Jedynce.
rozwiń zwiń