Nauka

Bielinek kapustnik pomoże panelom słonecznym

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2015 19:00
Ogrodowy szkodnik może stać się inspiracją dla konstrukcji paneli słonecznych. Naukowcy z Wielkiej Brytanii docenili rolę białego motyla - bielinka kapustnika.
Bielinek kapustnik
Bielinek kapustnikFoto: Fot. Didier Descouens / lic. cc 4.0

Kluczowy dla profesorów z uniwersytetu w angielskim Exeter okazał się kąt nachylenia skrzydeł motyla. Przed wylotem układają się one pod kątem 17 stopni, a więc w kształcie litery V.

Okazuje się, że to idealna pozycja do absorpcji promieni słonecznych. Ogrzewają one mięśnie tego motyla odpowiedzialne za lot.

Naukowcy stwierdzili, że ułożenie paneli słonecznych pod takim samym kątem zwiększy pobór energii słonecznej nawet o połowę. Niewykluczone, że te obserwacje niebawem znajdą odzwierciedlenie w budownictwie. Eksperci stworzyli już bowiem lekki materiał do paneli, o podobnej strukturze jak skrzydła bielinka kapustnika.

Na co dzień bielinek kapustnik jest uznawany za ogrodowego szkodnika, który podgryza między innymi liście kapusty, rzodkwi czy nasturcji. Internauci prześcigają się w sposobach zwalczania niechcianego gościa w ich ogrodach.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

Czytaj także

Komputer z biomolekuł manipuluje kodem genetycznym

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2013 15:00
Izraelscy bioinżynierowie stworzyli zaawansowaną biologiczną maszynę liczącą, zdolną do manipulowania kodem genetycznym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Inżynieria znów pomaga biologom

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2015 13:00
Dzięki niezwykłej metodzie naukowcy przygotowują mikroskopijne trójwymiarowe szkielety do hodowli komórek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aparat, który działa bez prądu

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2015 16:16
Aparat fotograficzny, który bez baterii i bez zasilania z sieci może robić zdjęcia w nieskończoność. To wynalazek naukowców z nowojorskiego Uniwersytetu Columbia.
rozwiń zwiń