Nauka

Uran świeci jasno

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2012 22:10
W ciągu najbliższych dwóch tygodni będzie można obserwować Urana, który zbliża się do tzw. opozycji.
Uran świeci jasno
Foto: fot. Brian0918/Wikimedia Commons/CC
Najbliższe dwa tygodnie to doskonały czas do podziwiania Urana zbliżającego się do opozycji - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Opozycją, astronomowie nazywają takie ustawienie planety zewnętrznej, w którym świeci ona dokładnie po przeciwnej stronie nieba niż Słońce.
 
Oznacza to, że długości ekliptyczne planety i Słońca różnią się o 180 stopni. Taka konfiguracja zawsze stwarza bardzo dobre warunki do obserwacji ciała będącego w opozycji. Znajduje się ono bowiem najwyżej nad horyzontem w okolicach północy, przez co jego obserwacje są najłatwiejsze. Dodatkowo jego odległość od Ziemi jest najmniejsza, a przez to blask największy.
 
29 września, o godzinie 9:15 naszego czasu w opozycji do Słońca znajdzie się jedna z najdalszych planet Układu Słonecznego - Uran. Stworzy to bardzo dobre warunki do jego obserwacji i to nie tylko dokładnie 29 września, ale także w okolicy tej daty.
 
Choć Uran nie był znany starożytnym i średniowiecznym astronomom, tak naprawdę, można bez specjalnych problemów dojrzeć go "gołym okiem". Jego jasność wynosi obecnie 5.7 wielkości gwiazdowych, a to oznacza, że jest około dwóch razy jaśniejszy od najsłabszych gwiazd dostrzegalnych okiem nieuzbrojonym. Oczywiście do obserwacji należy wybrać ciemne miejsce oddalone od intensywnego oświetlenia miejskiego.
 
Uran świeci obecnie na granicy konstelacji Ryb i Wieloryba. Jak to w opozycji, najlepsze warunki do jego obserwacji wystąpią w okolicach północy, kiedy to planeta góruje świecąc około 40 stopni nad południowym horyzontem. Choć, jak już napisaliśmy, planetę widać "gołym okiem", do jej obserwacji warto wykorzystać lornetkę, która zdecydowanie ułatwi nam odnalezienie Urana.

Jak poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie, w najbliższym czasie będą bardzo dogodne warunki do obserwacji Urana.

Opozycją astronomowie nazywają takie ustawienie planety zewnętrznej, w którym świeci ona dokładnie po przeciwnej stronie nieba niż Słońce. Taka konfiguracja sprawia, że planeta znajduje się najwyżej nad horyzontem w okolicach północy, przez co jej obserwacje są najłatwiejsze.

Uran w opozycji do Słońca znajdzie się 29 września o godzinie 9:15 naszego czasu. Warto jednak obserwować niebo także w okolicach tej daty.

Jasność Urana wynosi obecnie 5.7 wielkości gwiazdowych, a to oznacza, że jest około dwóch razy jaśniejszy od najsłabszych gwiazd dostrzegalnych okiem nieuzbrojonym.

Uran to niezwykle widowiskowa, błękitna planeta. To gazowy olbrzym, siódma w kolejności od Słońca planeta Układu Słonecznego, a trzecia pod względem wielkości. Budową i składem chemicznym przypomina Neptuna. Astronomowie czasem umieszczają je w oddzielnej kategorii "lodowych olbrzymów", ponieważ zawierają więcej zamrożonych substancji lotnych (tzw. lodów) niż atmosfery większych planet-olbrzymów. 

Uran jedno okrążenie Słońca wykonuje w 84 lata. Jego średnia odległość od Słońca wynosi około 3 miliardów km (20 j.a.). Mimo swojen wielkiej masy, Uran szybko obraca się wokół własnej osi - zaledwie 17 godzin 14 minut. Co ciekawe, Uran niemal "toczy" się po swojej orbicie, obraca się tak, jakby leżał “na boku”. 

(ew/PAP/wiki)

Czytaj także

Wrzesień na niebie. Uran widziany "gołym okiem"

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2011 00:40
27 września Uran ustawi się w jednej linii ze Słońcem i Ziemią. Najbliższe noce to więc czas, w którym tę planetę dojrzeć będzie najłatwiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czeka nas niesamowita noc. Wenus złączy się z Uranem

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2012 10:58
Do koniunkcji dojdzie w nocy z 9 na 10 lutego. O godz. 3 nad ranem (czasu polskiego) bardzo jasna Wenus złączy się z ledwo widocznym gołym okiem Uranem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pluton ma pięć księżyców. A może cztery?

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2012 10:00
Sprawa Plutona nie jest taka prosta, jak się wydaje. W zeszłym tygodniu świat obiegła wiadomość o odkryciu jego piątego księżyca. Problem polega jednak na tym, że Pluton nie jest zwykłą planetą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prawie przegapiliśmy wielką kosmiczną katastrofę?

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2012 00:01
Do kolizji Jowisza z innym ciałem niebieskim doszło 10 września. To wielkie wydarzenie na największej planecie Układu Słonecznego dostrzegły jako pierwsze teleskopy... amatorskie.
rozwiń zwiń