Źródłem FOMO (fear of missing out) jest chęć bycia wciąż na topie. Jak podkreśla gość Gabi Darmetko większość ludzi młodych spędza czas w internecie. Jeśli ktoś umiejętnie się tam porusza, to jego pozycja społeczna wzrasta, bo dla Pokolenia Y świat realny i wirtualny stanowią jedność. Dzięki temu portale społecznościowe są stosunkowo łatwym sposobem na wykreowania siebie.
- FOMO może uderzać w nas zawodowo albo prywatnie, możemy obawiać się, że wypadniemy z życia społecznego boimy się nie tyle utraty pracy, co utraty prestiżu, akceptacji za strony innych - wyjaśnia Katarzyna Kucewicz.
Dzieje się tak także dlatego, że smartphony dały możliwość dzielenia się wszystkim. - Stało się to wręcz odruchowe, widzę coś ciekawego, robię zdjęcie i wrzucam na fejsa. To zjawisko zmienia także konsumpcję mediów. Młodzi ludzie często nie oglądają oficjalnych, tradycyjnych mediów, bo maja już informację od swoich znajomych. Dla nich takie informacje są najciekawsze, bo są już przefiltrowane, a skoro to jest interesujące dla nich to znaczy że jest ważne - podkreśla dr Krzysztof Krejtz, psycholog Internetu z SWPS.
Na kolejne spotkanie z "Pokoleniem Y" zapraszamy w czwartek o godzinie 11.35.