Nauka

Padł nowy rekord stężenia CO2 w atmosferze

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2013 20:12
Zdaniem naukowców, po raz pierwszy od milionów lat, koncentracja CO2 w powietrzu przekroczyła czterysta części na milion.
Audio
  • Rekordowe stężenie CO2. Korespondencja Rafała Motriuka (IAR)
Padł nowy rekord stężenia CO2 w atmosferze
Foto: eu2012.dk

Poinformowała o tym amerykańska Administracja Oceanów i Atmosfery na podstawie danych z obserwatorium Mauna Loa na Hawajach.

Granica czterystu części na milion to bariera psychologiczna; naukowcy już od dłuższego czasu spodziewali się, że zostanie ona przekroczona. Modele klimatyczne wskazują, że takiego stężenia CO2 nie było na Ziemi od trzech milionów lat.
Szczególnie intensywny wzrost obserwowany jest od końca Rewolucji Przemysłowej, czyli od połowy XIX wieku. Jeszcze większe przyspieszenie rozpoczęło się pół wieku temu, toteż wielu naukowców wiąże wzrost stężenia CO2 z emisjami tego gazu przez człowieka. Również eksperci ONZ lansują tezę, że to właśnie ludzkość odpowiada za nadmierną koncentrację tego gazu cieplarnianego w atmosferze i co za tym idzie, za zmiany klimatyczne. Jednak zdaniem licznych sceptyków, jest to proces naturalny.
Przy obecnych emisjach stężenie CO2 w powietrzu przekroczy granicę 450 części na milion w roku 2037; taka koncentracja oznacza wzrost globalnych temperatur o dwa stopnie Celsjusza.Właśnie dwa stopnie to granica uznawana przez ekspertów za względnie bezpieczną; większy wzrost temperatur może mieć poważne, trudne do przewidzenia skutki.

Zobacz serwis - Nauka>>>

Czytaj także

Będą ekstremalne zmiany w klimacie?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2012 08:50
Anomalie cieplne, jakich doświadczamy tej zimy zaskakują florę i faunę. Wyjątkowo wysokie temperatury, silne wichury i burze mamy także w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ocean Arktyczny odpowiedzialny za efekt cieplarniany!

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2012 12:00
Kiedy lodowa pokrywa tego akwenu topnieje lub pęka, obecna pod nią woda emituje do atmosfery duże ilości silnego gazu cieplarnianego, metanu - czytamy w "Nature Geoscience".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przeciek z ONZ w sprawie globalnego ocieplenia

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2012 12:13
Część ekspertów Organizacji Narodów Zjednoczonych krytykuje blogera, który opublikował nieoficjalną wersję ich najnowszego raportu dotyczącego zmian klimatycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Norwescy eksperci: Ocean Arktyczny coraz bardziej kwaśny

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2013 11:36
Nadmierna ilość dwutlenku węgla w atmosferze to przyczyna coraz bardziej kwaśnych wód wokół Bieguna Północnego - przekonują naukowcy z norweskiego Centrum Międzynarodowych Badań nad Zmianami Klimatu.
rozwiń zwiń