Nauka

Niektóre wulkany "krzyczą” przed erupcją

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2013 17:20
Tak wynika z analizy wybuchu Mount Redoubt na Alasce, do której doszło w 2009 roku. Posłuchaj.
Niektóre wulkany „krzyczą” przed erupcją
Jak wynika z analizy wybuchu Mount Redoubt na Alasce, do której doszło w 2009 roku, niektóre z wulkanów wydają z siebie krzyk przed wybuchem. Posłuchaj.
Naukowcy z USGS Alaska Volcano Observatory nagrali te dźwięki.
Przed erupcją zdarzają się wstrząsy, które ostatecznie łączą się w „długi wstrząs o wysokiej częstotliwości”. Urywa się ona na kilka sekund przed wybuchem i można go usłyszeć.
- Osoba, która przyłożyłaby ucho do ziemi przed erupcją Mount Redoubt w 2009 roku usłyszałaby miękki, bardzo niski pomruk, który stopniowo robił się głośniejszy i wyższy, aż przekraczał możliwości ludzkiego słuchu - wyjaśnia Alicia Hotovec-Ellis z University of Washington, która omówiła to zjawisko na łamach Journal of Volcanology and Geothermal Research. - Potem nastąpiło 30 sekund ciszy, a potem huk eksplozji - dodaje.
Hałas bierze się z ruchów lawy, która przesuwa się ku powierzchni i musi pokonywać stojące na jej drodze przeszkody i zatory.
Wyniki analiz wulkanich krzyków publikuje „Nature Geoscience” oraz Journal of Volcanology and Geothermal Research.
<iframe width="100%" height="166" scrolling="no" frameborder="no" src="https://w.soundcloud.com/player/?url=http%3A%2F%2Fapi.soundcloud.com%2Ftracks%2F100321541"></iframe>

Naukowcy z USGS Alaska Volcano Observatory nagrali te dźwięki.

Przed erupcją zdarzają się wstrząsy, które ostatecznie łączą się w jeden "długi wstrząs o wysokiej częstotliwości”. Urywa się on na kilka sekund przed wybuchem i można go usłyszeć.

- Osoba, która przyłożyłaby ucho do ziemi przed erupcją Mount Redoubt w 2009 roku, usłyszałaby miękki, bardzo niski pomruk, który stopniowo robiłby się coraz głośniejszy i wyższy, aż przekroczyłby możliwości ludzkiego słuchu - wyjaśnia Alicia Hotovec-Ellis z University of Washington, która omówiła to zjawisko na łamach Journal of Volcanology and Geothermal Research. - Potem nastąpiłoby 30 sekund ciszy, a następnie huk eksplozji - dodaje.

Hałas bierze się z ruchów lawy, która przesuwa się ku powierzchni i musi pokonywać stojące na jej drodze przeszkody oraz zatory. Wyniki analiz wulkanich krzyków publikują "Nature Geoscience” oraz "Journal of Volcanology and Geothermal Research".

(ew/Wired.co.uk)

Zobacz więcej na temat: geologia NAUKA
Czytaj także

Wezuwiusz - niewyczerpane źródło ognia

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 07:00
W starożytności Wezuwiusz był idylliczną górą urzekającą zielenią, kasztanowcami, winnicami. Miejscem, uznawanym za ulubiony zakątek Bachusa, znanym starożytnym z doskonałego wina. Po raz ostatni dał o sobie znać 69 lat temu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wybuch superwulkanu nie musi być śmiertelny dla całego świata

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2013 01:00
Jest ich na Ziemi sześć, mówi się o nich sporo, spędzają sen z powiek mieszkańcom zagrożonych rejonów. Nowe badania nieco uspokajają - ale tylko osoby oddalone od superwulkanów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Biegun Północny przemieszcza się. To przez topniejący lód

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 00:55
To już pewne: Biegun Północny przesuwa się w stronę Grenlandii. Badania wskazują, że powodem może być topniejąca pokrywa lodowa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kto władał Ziemią przed nami?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2013 21:40
Na liście 10 najważniejszych wydarzeń naukowych poprzedniej dekady tygodnika "Science” znalazł się dowód wpływu człowieka na zmiany klimatu. Wokół tej tezy narosło wiele emocji. Czy faktycznie kształtujemy klimat? A co kształtowało go setki milionów lat temu?
rozwiń zwiń