Nauka

Jak samiec muchy zielonej dobiera sobie partnerkę? Patrzy uważnie na...

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2017 11:08
- Nasze badanie opisuje nowy model komunikacji seksualnej pomiędzy owadami, która może być powszechna w królestwie zwierząt - podkreślił dr Gerhard Gries z Uniwersytetu Simona Frasera w Kanadzie.
Lucilia sericata
Lucilia sericataFoto: Alvesgaspar/Wikimedia Commons/cc

Badacze obserwowali muchy zielone z gatunku Lucilia sericata.

- Okazało się, że regulując częstotliwość uderzeń skrzydłami, a w związku z tym częstotliwość sygnałów świetlnych, muchy efektywnie przekazują innym osobnikom informacje na temat swojej płci, wieku i gotowości do prokreacji - wskazał dr Gerhard Gries.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

Naukowcy stwierdzili, że samce owadów były najbardziej zainteresowane samicami, które trzepotały skrzydłami z częstotliwością 178 Hz (charakterystyczną dla młodych, dostępnych osobników płci żeńskiej).

Dużo mniejszą uwagę zwracały z kolei na inne muchy odbijające światło z częstotliwością 212 Hz (młode samce), 235 Hz (stare samice) i 266 Hz (stare samce).

Co ciekawe, ale też zrozumiałe i potwierdzające obserwacje naukowców, w pochmurne dni lub w przyciemnionym pomieszczeniu aktywność seksualna zwierząt zamierała.

Badacze wykazali ponadto, że samce much zielonych zdradzały zainteresowanie... błyskami lampy LED, jeśli tylko migotała ona z odpowiednią częstotliwością.

Naukowcy planują teraz sprawdzić, jak bardzo rozpowszechnione jest to zjawisko wśród innych much lub owadów.

PAP Nauka w Polsce, kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA zwierzęta
Czytaj także

Niezwykłe urodziny w zoo we Wrocławiu. Na świat przyszedł mrównik

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 13:47
Zwierzę to rzadko występuje w ogrodach zoologicznych, a jeszcze rzadziej się tam rozmnaża. W zeszłym roku w europejskich ogrodach zoologicznych urodziło się tylko pięć mrówników.
rozwiń zwiń