Kultura

"Jacek i Agatka" kończą 50 lat!

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2012 12:05
Kultowa, pierwsza dobranocka dla tysięcy najmłodszych widzów zadebiutowała w Telewizji Polskiej 2 października 1962 roku.
Audio
Kadr z dobranocki Jacek i Agatka
Kadr z dobranocki "Jacek i Agatka"Foto: youtube.com

Program przez 11 lat gościł w polskich domach, bawiąc i ucząc najmłodszych. Jego autorką jest poetka i pisarka Wanda Chotomska. Popularność dobranocki biła wszelkie rekordy, wydano płyty z bajkami, powstały pocztówki dźwiękowe, w sklepach pojawiło się mydło i olejek dla dzieci "Jacek i Agatka". Jak grzyby po deszczu rosła liczba przedszkoli, które nazywano ich imieniem. Pacynki - Jacka i Agatkę zaprojektował Adam Kilian. Głosu obojgu bohaterom programu użyczyła Zofia Raciborska. Codziennie o godzinie 19.20 widzowie uczestniczyli w ich zabawach, rozterkach i problemach, jak w odcinku zatytułowanym "Gdzie są farby?"


Autorka "Jacka i Agatki" Wanda Chotomska w audycji radiowej z 1979 roku wspominała niecodzienne sytuacje, które towarzyszyły jej podczas realizacji dobranocki.
- Zwierzątka, które występowały w programie bardzo często przewijały się przez mój dom. Przed każdą Wielkanocą, jak chciałam pokazać kurczaki albo kaczuchy małe to musiałam je brać ze sztucznej wylęgarni, potem siedziały u mnie w wannie. Nawet lwy kiedyś u mnie były - wspomina pisarka.

Posłuchaj serwisu dla dzieci "Bajki Grajki" w moje.polskieradio.pl >>>

Wanda Chotomska była zapraszana z Jackiem i Agatką na spotkania z dziećmi do szkół, przedszkoli, świetlic. Właśnie podczas wizyty u chorych dzieci w szpitalu w Konstancinie pod Warszawą, zrodził się pomysł Orderu Uśmiechu.
Z inspiracji  jednego z chorych dzieci oraz Wandy Chotomskiej Jacek i Agatka ogłosili konkurs dla dzieci na projekt medalu. Znany wszystkim Order Uśmiechu, jako jedyne odznaczenie na świecie jest przyznawany przez dzieci, już od 44. lat. Grono jego laureatów liczy ponad 700 osób z kilkudziesięciu krajów Od niedawna Jacek i Agatka mają specjalną salę w utworzonym w Rzeszowie Muzeum Dobranocek PRL.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

IAR, gs

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Pora na dobranoc

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2011 10:06
Wielu z nas niechętnie wraca wspomnieniami do szarych czasów PRL-u. Jednak istnieją pewne jego aspekty, które chętnie przywołują w pamięci nawet jego zagorzali przeciwnicy – mianowicie dobranocki.
rozwiń zwiń