Pekin 2015

Pekin 2015: Adam Kszczot wicemistrzem świata w biegu na 800 m

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2015 15:43
We wtorek w Pekinie rozegrano trzy finały z udziałem reprezentantów Polski. Zapraszamy na relację z czwartego dnia mistrzostw.
Audio
  • Z byłym chodziarzem, Robertem Korzeniowskim o mistrzostwach w Pekinie rozmawiał Rafał Bała (IAR)
  • Tomasz Gorazdowski z Pekinu w Zapraszamy do Trójki - ranek
  • Cezary Gurjew relacjonuje zmagania podczas czwartego dnia lekkoatletycznych mistrzostw świata w Pekinie (PR1) cz.1
  • Cezary Gurjew relacjonuje zmagania podczas czwartego dnia lekkoatletycznych mistrzostw świata w Pekinie (PR1) cz.2
  • Cezary Gurjew relacjonuje zmagania podczas czwartego dnia lekkoatletycznych mistrzostw świata w Pekinie (PR1) cz.3
  • Tomasz Gorazdowski relacjonuje czwarty dzień rywalizacji w Pekinie (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Adam Kszczot przed wyjazdem do Pekinu mówił, że na mistrzostwach świata interesuje go tylko medal
Adam Kszczot przed wyjazdem do Pekinu mówił, że na mistrzostwach świata interesuje go tylko medal Foto: EPA/SRDJAN SUKI

15.20 - To koniec emocji we wtorek, w środę sportowcy rozpoczną swoje zmagania nad ranem, zapraszamy do śledzenia naszej kolejnej relacji. Mamy nadzieję, że zobaczymy Anitę Włodarczyk w dobrej formie. Polka będzie walczyć o finał w rzucie młotem - czy będzie to jedynie formalność dla naszej mistrzyni?

I jeszcze komentarz dotyczący Adama Kszczota po zdobyciu srebra na imprezie w Pekinie, który przegrał tylko z Kenijczykiem Davidem Rudishą.

- Gdyby rozegrał ten bieg podobnie jak Rudisha, czyli zostałby na zakładkę, mógłby nawet powalczyć o złoto - przyznał Paweł Czapiewski, brązowy medalista mistrzostw świata w biegu na 800 metrów z Edmonton.

Nie zmienia to faktu, że polski wicemistrz zasługuje na wielkie słowa uznania:

Źródło:Press Focus/x-news

15.00 - Wyniki biegu finałowego na 800 metrów:

14.59 - Fenomenalny bieg Adama Kszczota, Polak wicemistrzem świata!!!

14.48 - Przed nami finał biegu na 800 metrów z udziałem Adama Kszczota.

14.40 - Genzebe Dibaba nie zawiodła pewnie wygrywając bieg na 1500 metrów (4.08,09), Cichocka 4.13,22 zajęła ósme miejsce

14.35 - Przed nami finałowy bieg na 1500 metrów pań z udziałem Angeliki Cichockiej.

14.20 - Kenijczyk Nicholas Bett (47,79 sek) wygrywa bieg na 400 metrów przez płotki, Patryk Dobek siódmy (49,14 sek). Za Polakiem do mety dobiegł Michael Tinsley (50,02 sek).

14.20 - Przed nami finał biegu na 400 metrów przez płotki panów. Kibicujemy Patrykowi Dobkowi, jego rekord życiowy to 48,40 sek.

14.10 - Wyniki konkursu finałowego rzutu dyskiem pań:

14.05 - Karol Zalewski, z wynikiem 20,77 sek zajął piąte miejsce w swoim biegu eliminacyjnym na 200 m. Nie będzie Polaka w półfinale.

13.52 - Odpowiedź Justina Gatlina 20,19 sek. Na prawdziwy, bezpośredni pojedynek Bolt vs. Gatlin liczymy w finale 200 m.

13.45 - 20,28 sek Usaina Bolta wystarczyło by wygrać bieg eliminacyjny. Za plecami Jamajczyka toczyła się zacięta walka.

13.44 - Usain Bolt gotowy na 200 m.

13.30 - Rozpoczną się biegi eliminacyjne panów na 200 m. Wśród sprinterów jest Polak Karol Zalewski

13.25 - Tak będzie wyglądał bieg finałowy na 400 m pań:

13.13 - Wyciszkiewicz na półfinale zakończyła start na 400 m w Pekinie

13.10 - W drugim półfinale biegu na 400 m pań biegnie Paulina Wyciszkiewicz

13.07 - Panie rozpoczęły finał konkursu rzutu dyskiem.

13.05 - Rozpoczyna się także finał konkursu skoku w dal panów.

13.00 - Rozpoczynają się trzy półfinały biegu na 400 m pań. Do finału awansują dwie najlepsze z każdego biegu i dwie z najlepszymi czasami.

12.55 - Medale odebrały najlepsze sprinterki w Pekinie, złoto dla Jamajki Fraser-Pryce, która po krążek zgłosiła się oczywiście w koronie z żółtych kwiatów.

12.50 - Na stadionie rozgrzewkowym Usain Bolt szykuje się do biegu eliminacyjnego na 200 m. A tak mistrz biegł po złoty medal na 100 m.

12.40 - W Pekinie trwa ceremonia dekoracji najlepszych pań w biegu na 10 km.

12.30 - Od soboty gospodarze mistrzostw świata w Pekinie zanotowali już kilka wpadek. Kuriozalne zamieszanie w kocówce maratonu, głodzenie zawodników, nieprzyjemna przygoda z kontrolą dopingową Renaty Pliś (badany mocz nie podobał się chińczykom).

Czytaj więcej
Pekin 2015 1200.jpg
Chińczycy wszystko wiedzą lepiej i zaliczają kolejne wpadki

11.55 - Kszczot dopiero pobiegnie po medal, a mistrz świata w rzucie młotem, Paweł Fajdek swoje trofeum już zdążył zgubić. Jak donoszą media, nawet te w Indiach, po mistrzowskim konkursie, po kolacji Fajdek udał się do taksówki w której zostawił medal. Na szczęście mistrz szybko zorientował się, że złoty krążek odjechał. Zawiadomił policję, która po sprawdzeniu monitoringu odczytała numery rejestracyjne auta i szybko odzyskała zgubę.

Czytaj dalej
Adam Kszczot 1200.jpg
We wtorek medal Kszczota? Jest w życiowej formie

11.40 - Zbigniew Król, trener Adama Kszczota, który we wtorek wystąpi w finale biegu na 800 m, uważa, że jego podopiecznego stać na medal. Jest w życiowej formie i może uzyskać wynik nawet poniżej minuty i 43 sekund. Trzymamy kciuki. Zdaniem Króla, szansa Kszczota jest w tym, aby bieg finałowy był szybki. Wówczas jest on w stanie wytrzymać tempo, a z szybkością na końcówce nie powinno być problemu. Nie bierze jednak pod uwagę sytuacji, że to mistrz Europy poprowadzi bieg.

11.30 - Tomasz Gorazdowski, dziennikarz radiowej Trójki, który opisuje wydarzenia w "Ptasim Gnieździe", sprawdza także co się dzieje poza stadionem.

Czytaj dalej
Usain Bolt 1200.jpg
Płuca Usaina Bolta nie okazały się dla Chin najważniejsze

11.10 - Wtorek jest pierwszym dniem, w którym rywalizacja w "Ptasim Gnieździe" będzie przebiegała tylko w sesji wieczornej, czyli od 13.00 naszego czasu.

11.00 - W Pekinie trwają lekkoatletyczne mistrzostwa świata. Reprezentacja Polski po trzech dniach rywalizacji ma w dorobku cztery medale - złoty Pawła Fajdka w rzucie młotem i trzy brązowe: Wojciecha Nowickiego w rzucie młotem oraz Piotra Liska i Pawła Wojciechowskiego w skoku o tyczce. Czy czwarty dzień rywalizacji będzie szczęśliwy dla "biało-czerwonych"? Zapraszamy do śledzenia naszej relacji.

Aneta Hołówek, PolskieRadio.pl

Zobacz więcej na temat: Lekkoatletyka Pekin 2015

Czytaj także

Polskie Radio na lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Pekinie

30.08.2015 13:10
W dniach 22-30 sierpnia w Pekinie odbędą się mistrzostwa świata w lekkiej atletyce. Będzie to 15. edycja imprezy. Zapraszamy na relacje z tego wydarzenia na antenach i portalu Polskiego Radia.
Dziennikarze Polskiego Radia. Od lewej: Cezary Gurjew (Jedynka), Rafał Bała (Jedynka), Tomasz Gorazdowski (Trójka)
Dziennikarze Polskiego Radia. Od lewej: Cezary Gurjew (Jedynka), Rafał Bała (Jedynka), Tomasz Gorazdowski (Trójka)Foto: PolskieRadio.pl
Posłuchaj
06'04 Relacja z pierwszego dnia lekkoatletycznych mistrzostw świata w Pekinie (Kronika Sportowa/Jedynka)
07'28 Relacja z drugiego dnia lekkoatletycznych mistrzostw świata w Pekinie (Kronika Sportowa/Jedynka)
10'43 Relacja Tomasza Gorazdowskiego z mistrzostw świata w Pekinie w Trzeciej Stronie Medalu (Trójka)
05'35 Relacja z trzeciego dnia lekkoatletycznych mistrzostw świata w Pekinie (Kronika Sportowa/Jedynka)
04'26 Relacja z czwartego dnia lekkoatletycznych mistrzostw świata w Pekinie (Kronika Sportowa/Jedynka)
06'49 Relacja z piątego dnia lekkoatletycznych mistrzostw świata w Pekinie (Kronika Sportowa/Jedynka)
03'23 Rafał Bała konkurs rzutu młotem, w którym zwyciężyła Anita Włodarczyk komentował wraz z Krzysztofem Kaliszewskim, trenerem mistrzyni (PR1)
06'00 Cezary Gurjew i Rafał Bała o wydarzeniach w szóstym dniu lekkoatletycznych mistrzostw świata w Pekinie (Kronika Sportowa/Jedynka))
07'27 Tomasz Gorazdowski podsumowuje szósty dzień rywalizacji w Pekinie (Trójka)
03'29 Cezary Gurjew i Rafał Bała o wydarzeniach w siódmym dniu lekkoatletycznych mistrzostw świata w Pekinie (Kronika Sportowa/Jedynka)
04'20 Relacja z ósmego dnia lekkoatletycznych mistrzostw świata w Pekinie (Kronika Sportowa/Jedynka)
więcej

W stolicy Chin nie zabraknie dziennikarzy sportowych Polskiego Radia. Dla radiowej Jedynki zawody relacjonować będą Cezary Gurjew i Rafał Bała, a dla radiowej Trójki - Tomasz Gorazdowski.

Cezary Gurjew w Pekinie będzie komentował zmagania lekkoatletów:

Rafał Bała będzie bardzo blisko polskiej ekipy dzięki czemu możemy liczyć na gorące wywiady z zawodnikami:

Tomasz Gorazdowski będzie kontrolował wydarzenia w "Ptasim Gnieździe", ale to co się wydarzy poza stadionem także nie umknie uwadze redaktora:

Specjalnie z okazji lekkoatletycznych mistrzostw świata w Pekinie powstał też specjalny serwis na portalu Polskiego Radia - Pekin 2015. Można na nim znaleźć wszystkie informacje związane z zawodami w tym - historię lekkoatletycznych mistrzostw świata, czy opis Stadionu Narodowego w Pekinie.

Na naszych stronach znajdują się też oczywiście najświeższe informacje na temat Polaków biorących udział w zawodach. Serwis uzupełnia tabela z klasyfikacją medalową, a także galerie zdjęć z imprezy w stolicy Chin. Od pierwszego do ostatniego dnia mistrzostw zapraszamy również do śledzenia dnia na żywo ze zmagań w Pekinie.

Serwis specjalny
stadion Pekin 1200 F.jpg

Nie zabraknie też podsumowań komentatorów sportowych Polskiego Radia, czy ich wejść na żywo z anten. Dodatkowo użytkownicy strony mają możliwość śledzenia wiadomości publikowanych na portalu społecznościowym Twitter (#‎Beijing2015), dotyczących zawodów.

Lekkoatletyczne mistrzostwa świata pierwszy raz w historii odbędą się w Chinach, a czwarty raz gospodarzem tych zawodów będzie kraj azjatycki. Pekin gościł już dużą imprezę lekkoatletyczną - w 2006 odbyły się tutaj mistrzostwa świata juniorów.

Komentatorzy Polskiego Radia zasiądą na Stadionie Narodowym w Pekinie, zwanym też "Ptasim Gniazdem", który był główną areną olimpijską letnich igrzysk w 2008 roku. Odbyły się tu wszystkie konkurencje lekkoatletyczne oraz ceremonie otwarcia i zamknięcia igrzysk olimpijskich.

Podczas igrzysk olimpijskich stadion pomieścił 91 000 widzów. Po ich zakończeniu liczba miejsc została zredukowana do 80 000. Stadion ma 330 m długości, 220 m szerokości i 69,2 m wysokości. Budowla zajmuje powierzchnię 258 000 m². Powierzchnia użytkowa wynosi natomiast 204 000 m². Do budowy stadionu zużyto 36 km stali o łącznej wadze 45 000 ton. Koszt przedsięwzięcia wyniósł 3,5 mld ¥ (ok. 423 mln dolarów).

PROGRAM MISTRZOSTW - PEKIN 2015

Plan wejść antenowych z mistrzostw świata w Pekinie w radiowej Jedynce (22-30 sierpnia):

23 sierpnia - niedziela

12.30 - Początek finału rzutu młotem z udziałem m.in. Pawła Fajdka

13.30 - Początek finału pchnięcia kulą z udziałem m.in. Tomasza Majewskiego
Między 14.00-15.00 biegi półfinałowe na 800 metrów (Kszczot, Lewandowski, Kuciapski), a także półfinały na 1500 metrów (Cichocka, Pliś, Ennaoui)

24 sierpnia - poniedziałek

13.05 -
Początek finałowego konkursu tyczkarzy ew. z udziałem (Lisek, Sobera, Wojciechowski)

15.15 - Początek finałowego biegu na 3000 metrów z przeszkodami

15.45 -  Finał biegu na 100 metrów kobiet

25 sierpnia-wtorek

14.25 - Finał biegu na 400 metrów przez płotki

14.35 - Finał biegu na 1500 metrów kobiet

14.55 - Finał biegu na 800 metrów mężczyzn

27 sierpnia-czwartek

13.00 - Początek finałowego konkursu rzutu młotem z udziałem m.in. Anity Włodarczyk

14.55 - Finał biegu na 200 metrów mężczyzn

28 sierpnia-piątek

15.00 -
Finał biegu na 200 kobiet

29 sierpnia-sobota

12.30 - Początek finałowego konkursu skoku wzwyż z udziałem m.in. Kamili Lićwinko

13.15 - Finał biegu na 800 metrów

13.50 - Początek finałowego konkursu rzutu dyskiem z udziałem m.in. Piotra Małachowskiego i Roberta Urbanka

14.50 - Finał biegu 4X100 metrów kobiet

15.10 - Finał biegu 4x100 metrów mężczyzn
                        
30 sierpnia-niedziela

14.05
- Finał biegu 4x400 metrów kobiet

14.25 - Finał biegu 4x400 metrów mężczyzn

Program 3 Polskiego Radia zmagania podczas mistrzostw relacjonować będzie rano w audycji Zapraszamy do Trójki - ranek (godz. 06.00-09.00), po południu w audycji Zapraszamy do Trójki - popołudnie (godz.16.00-19.00). Ponadto w audycji "Trzecia Strona Medalu" (23 i 30 sierpnia, godz. 17.00-19.00).

Marcin Nowak, Aneta Hołówek, wiki, PolskieRadio.pl