"W początkach roku 1878, kiedy świat polityczny zajmował się pokojem san-stefańskim, wyborem nowego papieża albo szansami europejskiej wojny, warszawscy kupcy tudzież inteligencja pewnej okolicy Krakowskiego Przedmieścia niemniej gorąco interesowała się przyszłością galanteryjnego sklepu pod firmą J. Mincel i S. Wokulski." - tymi słowami Bolesław Prus zaprasza nas do XIX-wiecznej Warszawy, której zarówno eleganckie ulice, jak i podejrzane zaułki przemierzali bohaterowie "Lalki". Choć na pierwszy plan wysuwa się wątek miłosny, równie istotne jest tło społeczno-obyczajowe powieści. Autor zwraca uwagę na wiele problemów: relacje warstw społecznych, odchodzącą do lamusa ubożejącą arystokrację, bogacące się niższe sfery, biedę inteligencji i niezrozumienie jej przez możnych, antysemityzm, nierówność kobiet i mężczyzn, ścieranie się romantyków z pozytywistami.
Streaming wideo z czytania "Lalki" w Ogrodzie Saskim na stronie prus.polskieradio.pl w sobotę 5 września od godz.11.
5 września jeszcze raz wraz z bohaterami "Lalki" ruszymy w tę fascynującą, pełną przygód podróż. Tego dnia w całej Polsce będziemy czytać powieść Bolesława Prusa. To już czwarta odsłona akcji Narodowe Czytanie, która odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta.
Główne obchody będą miały miejsce w warszawskim Ogrodzie Saskim, uroczyście zainauguruje je para prezydencka Agata i Andrzej Dudowie. Tradycyjnie przy jeziorku stanie scena, na której aktorzy będą czytać fragmenty utworu. Ten swoisty maraton rozpocznie się o godz. 11 i potrwa aż 10 godzin. Adaptację "Lalki" przygotował poeta, eseista i tłumacz Bronisław Maj.
Harmonogram:
ODCINEK 1: "JAK WYGLĄDA FIRMA J. MINCEL I S. WOKULSKI PRZEZ SZKŁO BUTELEK?"–Bartłomiej Topa
ODCINEK 2: "PAMIETNIK STAREGO SUBIEKTA" Jerzy Radziwiłowicz
ODCINEK 3: "W JAKI SPOSÓB NOWI LUDZIE UKAZUJĄ SIĘ NAD STARYMI HORYZONTAMI" Małgorzata Foremniak
ODCINEK 4: "KŁADKI, NA KTÓRYCH SPOTYKAJĄ SIĘ LUDZIE RÓŻNYCH ŚWIATÓW" Magdalena Różczka
ODCINEK 5: "WIELKOPAŃSKIE ZABAWY" Mateusz Rusin
ODCINEK 6: "ONA – ON – I CI INNI" Jadwiga Jankowska-Cieślak
ODCINEK 7: "PAMIĘTNIK STAREGO SUBIEKTA" Jerzy Bończak
ODCINEK 8: "WIDZIADŁO" Eryk Lubos
ODCINEK 9: "WIEJSKIE ROZRYWKI" Anna Dymna
ODCINEK 10: "PAMIĘTNIK STAREGO SUBIEKTA – PROCES" Jan Peszek
ODCINEK 11: "TEMPUS FUGIT, AETERNITAS MANET" Piotr Głowacki
ODCINEK 12: "JAK ONI SIĘ WYNOSZĄ…" Paweł Królikowski
Gospodarzem spotkania będzie dziennikarz Dwójki Aleksander Laskowski. W trakcie przerw o Bolewsławie Prusie oraz jego poglądach na sztukę, dziennikarstwi i kronikarstwo opowie zebranym aktor Paweł Deląg. Specjalnymi gośćmi będą Małgorzata Górzyńska - komisarz wystawy "Warszawa Lalki" i dyrektor Biblioteki Narodowej – Tomasz Makowski, który opowie o zcyfryzowanych dziełach Bolesława Prusa.
Czytającym aktorom będzie towarzyszyć muzyka grana na żywo. Do współpracy zaproszono siedmiu młodych kompozytorów reprezentujących różne światy muzyczne: Wojciecha Majewskiego, Nikolę Kołodziejczyka, alternatywnego solistę Bajzla, Zespół zimowa, Bobby the Unicorn, Chłopcy kontra Basia.
Zapraszamy!