Wydaje się to niewiarygodne, ale największy kościół katolicki na świecie znajduje się w Afryce, na obrzeżach Jamusukro (Yamoussoukro), stolicy Wybrzeża Kości Słoniowej. Choć tamtejsze Sanktuarium Matki Bożej Pokoju było wzorowane na Bazylice św. Piotra w Watykanie, jego powierzchnia jest od niej aż dwukrotnie większa i wynosi aż 30 tys. m². Jej szczyt wieńczy pozłacana kopuła, znajdująca się na wysokości 158 m, co daje jej pierwsze miejsce na świecie również pod względem wysokości. W środku marmurowej budowli znajdują się bogato zdobione witraże i postawione w kolonadzie prawie 300 potężnych kolumn. Bazylika może przyjąć 150 tys. pielgrzymów. W Bazylice w Jamusukro od niemal 26 lat pracują polscy księża pallotyni.
Jak podkreślił ks. Dariusz Sala, pallotyn, posługujący w bazylice, została ona ofiarowana przez ówczesnego prezydenta kraju, Félixa Houphouët-Boigny’a, który ofiarował 150 ha ziemi pod jej budowę. - Prace rozpoczęły się w 1986 roku i trwały przez 24 godziny na dobę, dzięki czemu zostały ukończone po zaledwie 3 latach – dodał ks. Dariusz Sala.
- Ówczesny prezydent i fundator na pytanie czy Afryka potrzebowała takiej świątyni odpowiedział zaś: dlaczego Afryka miałaby być pozbawiona dzieł, jakie posiada Europa? Powiedział także, że jej wybudowanie kosztowało mniej niż jeden samolot F16, czym zamknął usta wielu sceptykom – podkreślił ks. Józef Lasak, prowincjał pallotynów. Następnie przekazał świątynie w darze Janowi Pawłowi II. Zanim jednak papież przyjął ten dar, postawił warunek, że mają się tam dziać dzieła miłosierdzia. Dziś istnieje więc tam już szpital, wkrótce powstanie szkoła medyczna i dom pielgrzyma – dodał pallotyn.
Wybrzeże Kości Słoniowej to kraj kontrastów biedy i bogactwa, jednak jak zauważa ks. Józef Lasak, w tych ludziach jest ogromna radość życia.
Jak powiedział ks. Stanisław Skuza, pallotyn oraz rektor sanktuarium, głównym zajęciem jego zgromadzenia jest animacja duchowa bazyliki i organizowanie codziennego życia pastoralnego. - Spotykamy się tutaj z ludźmi każdej religii ze względu na piękno i duch, jaki tu panuje. Przyjeżdżają do nas delegacje z całego świata, nawet z krajów azjatyckich oraz obydwu Ameryk. Warto podkreślić też dynamikę tego kościoła i zaangażowanie ludzi świeckich – dodał rektor.
Od dwóch tygodni Sanktuarium Matki Bożej Pokoju w Jamusukro stało się oficjalnie miejscem, gdzie można się modlić o pokój. Z inicjatywy radomskiego Stowarzyszenia Communita Regina della Pace (Królowej Pokoju) w gdańskiej pracowni artystycznej Mariusza i Kamila Drapikowskich powstał ołtarz Donum Caritas et Pax (Dar Miłości i Pokoju). Wcześniej ołtarz peregrynował po Polsce, a w czerwcu zeszłego roku został pobłogosławiony na Placu Świętego Piotra przez Papieża Franciszka podczas audiencji ogólnej.
Stowarzyszenie Communita Regina della Pace ma na celu apostolstwo adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju i w ramach tej misji, jej członkowie podjęli projekt, który został nazwany „12 gwiazd w koronie Matki Bożej Pokoju”. – Chcielibyśmy, aby na wszystkich kontynentach, w miejscach które doświadczyły trudności z utrzymaniem pokoju albo konsekwencji wojny, powstały miejsca gdzie poprzez adorację Najświętszego Sakramentu można się modlić w tej intencji. 22 maja takie miejsce powstało właśnie w Afryce. W uroczystościach wzięło udział 25 tys. pielgrzymów. To była wielka uroczystość, połączona z wielką radością i tak powstała trzecia gwiazda w koronie Matki Bożej Królowej Pokoju. – powiedział Piotr Ciołkiewicz - prezes Stowarzyszenia Communita Regina della Pace. - Pragnienie pokoju jest w każdym z nas bez względu na kolor skóry czy wyznawaną religię, ołtarz zaś jest znakiem duchowej inicjatywy.
Marc Chagall, wybitny francuski malarze mówił, że artyści przez całe wieki zanurzali pędzle w barwnym alfabecie wiary i piękna, jakim jest Biblia. Zdaniem wykonawców ołtarza w Jamusukro, jest ona również dla nich źródłem inspiracji. - Ołtarz w Jamusukro jest plastycznym rozważaniem Całunu Turyńskiego – dodał artysta z gdańskiej pracowni Mariusza i Kamila Drapikowskich
Ołtarz „Dar Miłości i Pokoju”, który trafił do bazyliki Matki Bożej Królowej Pokoju w Jamusukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej jest trzecim z ołtarzy adoracji Najświętszego Sakramentu, po „Tryptyku Jerozolimskim” i „Gwieździe Kazachstanu”, składających się na „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”. Planowane jest utworzenie na świecie dwunastu ośrodków wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju. Będą one powołane do istnienia w miejscach szczególnie doświadczonych skutkami konfliktów zbrojnych, brakiem porozumienia między narodami i religiami. W tych częściach świata, gdzie ludzie, pragnąc pokoju i pojednania, poszukują ich prawdziwego źródła. Stowarzyszenie Communita Regina della Pace pracuje obecnie nad rozświetleniem kolejnej afrykańskiej Gwiazdy w Koronie Maryi Królowej Pokoju. Po Jamusukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej, będzie to znane na całym świecie Sanktuarium Maryjne Kibeho w Rwandzie. Ołtarz będzie poświęcony podczas ŚDM w Krakowie przez papieża Franciszka.
Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Małgorzata Barts - Witan i Przemysław Goławski.
Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"
Prowadzili: Małgorzata Barts - Witan i przemysław Goławski
Data emisji: 12.06.2016 r.
Godzina emisji: 06.00