Historia

Prezes IPN: zbrodnia na Wołyniu to ludobójstwo

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2013 10:46
Prezes IPN Łukasz Kamiński podkreśla, że ze śledztw prowadzonych w sprawie Wołynia można wyciągnąć jednoznaczny wniosek. Według śledczy IPN rzeź wołyńska była ludobójstwem.
Audio
  • Relacja Edyty Poźniak (IAR): prezes IPN o zbrodni wołyńskiej
Prezes IPN Łukasz Kamiński
Prezes IPN Łukasz KamińskiFoto: ipn.gov.pl

Na Wołyniu dokonano zbrodni ludobójstwa - mówi prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński. W tym roku mija 70 lat od masowych zbrodni popełnionych przez ukraińskich nacjonalistów na ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.
- Nie ma jednego, dużego śledztwa w sprawie Wołynia, ale wiele postępowań już zostało zakończonych i prokuratorzy nie mają żadnych wątpliwości jak oceniać zbrodnie wołyńską - podkreśla Łukasz Kamiński. Wyjaśnia, że ze śledztw wyłania się jednoznaczna ocena prokuratorów, którzy wskazują, że była to zbrodnia ludobójstwa. W ocenie prezesa IPN najtrudniej jest ustalić sprawców zbrodni. - Problemem nie jest kwalifikacja prawna, ale sprawcy, którzy przecież zadbali o to, żeby nie było bezpośrednich świadków zbrodni i to jest najtrudniejsze w pracach IPN - mówi Kamiński. Szef IPN dodaje, że w badaniu zbrodni na Wołyniu trudno mówić o współpracy ze stroną ukraińską.
Dla historyków rzeź jakiej dokonano na Wołyniu była etniczną czystką, której dokonywała Ukraińska Powstańcza Armia (UPA). Zamordowano około kilkadziesiąt tysięcy Polaków. Są też niektóre szacunki mówiące o 100 tysiącach ofiar.
Mordów dokonywano od lutego 1943 do lutego 1944 roku, kulminacją rzezi był 11 lipca, kiedy to o świcie zaatakowano 99 miejscowości pod hasłem " śmierć lachom". Dla części historyków strony ukraińskiej zbrodnia na Wołyniu była efektem wojny UPA z Armią Krajową.

IAR/agkm

II wojna światowa: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Ukraina Wołyń
Czytaj także

70. rocznica Wołynia. Apel ws. wspólnych obchodów

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2013 14:54
Ukraińscy intelektualiści apelują do Polaków i Ukraińców w sprawie Wołynia. Chcą przyspieszenia przygotowania wspólnych dokumentów związanych z 70. rocznicą wydarzeń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polscy i ukraińscy duchowni apelują o pojednanie

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2013 15:56
Hierarchowie kościelni z Polski i z Ukrainy apelują o modlitwę w 70. rocznicę zbrodni wołyńskiej. Do Polski przyjedzie w czerwcu zwierzchnik Kościoła Bizantyjsko-Ukraińskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Abp Mokrzycki: zbrodnia na Wołyniu wymaga prawdy

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2013 20:59
Pamięć o ofiarach zbrodni wołyńskiej, dokonanej 70 lat temu na Polakach przez ukraińskich nacjonalistów, wymaga mówienia prawdy, a nie jej ukrywania - powiedział arcybiskup lwowski obrządku łacińskiego Mieczysław Mokrzycki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

70. rocznica rzezi wołyńskiej. "Apel o pojednanie"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 07:42
To ostatnia szansa, by rocznicę tamtych wydarzeń obchodzić z ludźmi, którzy je pamiętają - mówi "Rzeczpospolitej" eurodeputowany PO, współprzewodniczący Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa, Paweł Zalewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prezes IPN: nie ma usprawiedliwienia dla zbrodni wołyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 12:54
Prezes IPN Łukasz Kamiński podkreśla, że żadne błędy polskiej polityki w okresie międzywojennym nie mogą usprawiedliwiać zbrodni wołyńskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rzeź wołyńska mocno różni Polaków i Ukraińców

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 12:06
W Kijowie odbyła się prezentacja książki Grzegorza Motyki ”Od rzezi wołyńskiej do akcji Wisła”. W czasie spotkania z autorem w jednej ze stołecznych księgarni doszło do gorącej dyskusji. Spierano się m.in. o termin "ludobójstwo".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wołyń: skrytykowano polski projekt uchwały o rzezi

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2013 10:00
Wołyńscy deputowani uznali, że projekt uchwały Sejmu w sprawie rzezi wołyńskiej jest "nieobiektywny".
rozwiń zwiń