Pawiak – główne więzienie śledcze Gestapo

Przez Pawiak przeszło w latach okupacji około 100 tysięcy osób. Trafiali tam głównie więźniowie polityczni, potem wożeni byli na przesłuchania na al. Szucha do siedziby Gestapo. W egzekucjach na Pawiaku zginęło 37 tysięcy osób.

2014-08-21, 06:00

Pawiak – główne więzienie śledcze Gestapo
Ruiny więzienia Pawiak wysadzonego przez Niemców w sierpniu 1944. Na zdjęciu brama wjazdowa, źr. Władysław Bartoszewski, "Warszawski pierścień śmierci 1939-1944" Warszawa 1970, Wikipedia/dp

Posłuchaj

Ostatni transport z Pawiaka – o ewakuacji z Pawiaka mówi więzień, który przeżył tamte wydarzenia - Marian Karczewski, aud. Feliksa Kidawy (01.11.1980)
+
Dodaj do playlisty

21 sierpnia 1944 Niemcy wysadzili w powietrze budynek więzienia Pawiak.

Więzienie
Więzienie Pawiak, widok od ulicy Dzielnej (1906 rok), źr. "Tygodnik Ilustrowany", Wikipedia/dp

Miejsce hitlerowskiej zbrodni

Pawiak został zbudowany jeszcze przez Rosjan w latach 1829 -1835, między ulicami Dzielną i Pawią, według projektu Henryka Marconiego. W październiku 1939 roku niemiecki okupant utworzył na Pawiaku jedno z głównych więzień śledczych Gestapo.

– Pawiak był depozytem alei Szucha – podkreślał historyk Józef Garliński w 2001 roku. – Codziennie rano szedł transport na aleję Szucha, gdzie prowadzono śledztwo, a wieczorem się wracało.

REKLAMA

– W czasie okupacji byli tu przede wszystkim więźniowie polityczni, ale zdarzało się, że trafiali tutaj mieszkańcy Warszawy i okolicznych miejscowości, zatrzymani podczas łapanek – zaznaczała Joanna Gierczyńska, kustosz Muzeum Więzienia "Pawiak" w audycji z 2013 roku.

Rekonstrukcja

Nz: Rekonstrukcja celi więziennej, Muzeum WIęzienia "Pawiak", aut. Adrian Grycuk (13.03.2013), Wikipedia/cc

Zatarcie śladów

REKLAMA

Zanim jednak Niemcy zrównali Pawiak z ziemią, 30 lipca 1944 dokonali ewakuacji. – Ostatnie dni lipca były dla nas, więźniów Pawiaka, wyjątkowo denerwujące – wspominał więzień Marian Karczewski w 1980 roku. – Mieliśmy za sobą próbę ucieczki, nazywaną buntem więźniów Pawiaka. Miała ona miejsce w nocy z 19 na 20 lipca.

Na drugi dzień w odwecie rozstrzelano około 160 więźniów. – Kiedy już wyraźnie było słychać armaty pod Warszawą wydawało się nam, że Niemcy po prostu zlikwidują nas, wysadzą Pawiak w powietrze i cała historia ulegnie zatarciu – mówił Marian Karczewski.

Wywózka więźniów

– Poczta pantoflowa mówiła, że mamy pojechać do obozu koncentracyjnego, słyszeliśmy wprawdzie o ciężkich warunkach w obozach koncentracyjnych, ale dla nas zdawały się one bardziej znośne od beznadziejnego oczekiwania w czterech ścianach na śmierć – wspominał Karczewski.

Posłuchaj dramatycznej opowieści Mariana Karczewskiego o ostatnim transporcie w bydlęcych wagonach, z Pawiaka do obozu koncentracyjnego.

REKLAMA

Powstanie

Podczas Powstania Warszawskiego Niemcy wysadzili Pawiak w powietrze. Sam Pawiak nie był objęty jednak walkami powstańczymi. Ostatni więźniowie zostali rozstrzelani 13 i 18 sierpnia 1944. Po wysadzeniu z Pawiaka pozostała jedynie frontowa brama przy ulicy Dzielnej.

Obecnie, w miejscu gdzie w czasie niemieckiej okupacji była siedziba Gestapo, znajduje się Muzeum Więzienia Pawiak, działające jako oddział Muzeum Niepodległości.

mb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej

Najnowsze