Historia

Tak rodziła się radiowa "Trójka"

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2022 12:00
- Ponieważ nasze audycje były pełne kontrowersyjnej wówczas muzyki beatowej, ze strachem udaliśmy się do dyrektora, który powierzył nam przygotowanie programu przedstawiającej tę nową wówczas muzykę - mówił Witold Pograniczny o jednej z pierwszych audycji w Programie 3 - "Piosenki, jakich nie było".
Audio
  • Audycja z cyklu "Trójka z dżemem - palce lizać!" Marcina Gutowskiego poświęcona powołaniu nowego programu (09.01.2012)
  • Audycja z cyklu "Trójka z dżemem - palce lizać!" Marcina Gutowskiego poświęcona pierwszym miesiącom funkcjonowania Programu 3(10.01.2012)
  • Audycja z cyklu "Trójka z dżemem - palce lizać!" Marcina Gutowskiego poświęcona pierwszym pozaantenowym inicjatywom Programu 3 (11.01.2012)
  • Posłuchaj o pierwszym sygnale Programu 3 posłuchaj w audycji Marcina Gutowskiego "Trójka z dżemem - palce lizać!".
  • O tym, jak funkcjonowała redakcja Programu 3 u progu swojej działalności opowiada Witold Pograniczny
Mikrofon radiowej Trójki
Mikrofon radiowej "Trójki"

1 kwietnia 1962 roku nadawanie rozpoczął Program 3 Polskiego Radia.

Decyzja o powołaniu nowego programu została podjęta przez Biuro Polityczne PZPR cztery lata wcześniej. Początkowo Program 3 nadawał powtórki audycji z pozostałych dwóch programów. Nowa antena miała charakter rozrywkowy, była adresowana głównie do młodego słuchacza.

- To był taki okres, w którym szukaliśmy nowych form dotarcia do społeczeństwa - mówił ówczesny prezes Radiokomitetu Włodzimierz Sokorski w audycji Marcina Gutowskiego "Trójka z dżemem - palce lizać!".

Trudne początki

Organizacją anteny zajął się Stanisław Stampf, ówczesny dyrektor programowy Polskiego Radia. - Nie było pieniędzy, nie było lokalu, nie było ludzi. Więc on (Stampf-przyp. red.) zaczął wyciągać dziennikarzy z innych redakcji - wspominała Wanda Wolańska, jedna z pierwszych pracownic programu. Tak udało się zebrać pierwszy, trzydziestoosobowy zespół "Trójki". Pierwszym dyrektorem został Edward Fiszer, twórca szlagieru "Przyjedź mamo na przysięgę".

Nowa jakość w Polskim Radiu

Za sprawą młodych prezenterów na falach Programu 3 pojawiły się gatunki muzyczne, których nie grano na pozostałych antenach Polskiego Radia: big beat czy rock’n’roll. By zdobyć płyty z niedostępną wówczas w kraju muzyką, dziennikarze musieli wykazaywać się nie lada kreatywnością. Krążki dostarczali zaprzyjaźnieni sportowcy, stewardessy, koledzy po fachu z zagranicznych rozgłośni.

- W katalogu radiowym właściwie nic nie było: piosenki krajów demokracji ludowej, piosenki marszowe, pieśni o odbudowie socjalizmu, dużo piosenek radzieckich, dużo muzyki ludowej. Utwory nowe zdobywaliśmy prywatnymi kanałami - wspominał Marek Gaszyński.

Nadawane utwory słuchacze "Trójki" nagrywali na własne taśmy dzięki audycji "Mój magnetofon".

- Zgrywałem 20 minut najnowszych przebojów i zapowiadałem: "W dzisiejszej audycji usłyszycie państwo (tu następowało wymienianie artystów), uwaga, proszę przygotować magnetofony! Start". I ludzie sobie to nagrywali – opowiadał Witold Pograniczny, który na zmianę z Mateuszem Święcickim, ówczesnym szefem redakcji muzycznej, prowadził audycję.

Poszukiwania diamentów polskiej piosenki

Już roku po powstaniu Programu 3 pod auspicjami nowego programu wystartował Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu. Inicjatywą radiowej "Trójki" były również Giełdy Piosenki, dzięki którym odkryte zostały talenty m.in. Wojciecha Młynarskiego, Piotra Szczepanika czy Anny German.


Zobacz więcej na temat: HISTORIA Polskie Radio
Czytaj także

Stanisław Ligoń. Patron Radia Katowice

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2024 05:48
145 lat temu urodził się Stanisław Ligoń, znany pod pseudonimem Karlik z Kocyndra - wybitny artysta i działacz niepodległościowy, ale także znakomity radiowiec.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ilustrowany Tygodnik Rozrywkowy". Tego słuchała cała Polska

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2023 05:40
Co tydzień przed radioodbiornikami w całym kraju zasiadali wierni słuchacze. Nastawiali częstotliwość Programu Trzeciego Polskiego Radia i oddawali się rozrywce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Radio Kraków - pierwsza rozgłośnia regionalna Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2024 05:40
- Halo, halo, tu Radio Kraków – tymi słowami Lena Meyerholdowa zainaugurowała 15 lutego 1927 roku nadawanie Radia Kraków. Była to pierwsza spośród rozgłośni regionalnych Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczepcio i Tońcio - lekkoduchy z lwowskiej ulicy

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2015 17:06
W tym roku Polskie Radio obchodzi urodziny, a jubileusz świętujemy na różne sposoby. Jednym z nich jest nowy cykl, w którym co miesiąc będziemy opowiadać o najlepszych z najlepszych. O kilkunastu największych gwiazdach i osobowościach w historii polskiej radiofonii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Dobrowolski - piętnował głupotę, uwielbiał absurdy

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2024 05:45
Był autorem powiedzonek, które stały się nieśmiertelne: "dla mnie bomba", "brawo Jasiu", "ale się porobiło", "dobre, dobre, takie sobie" czy "jogibabu". Dziś mija 37. rocznica śmierci Jerzego Dobrowolskiego - aktora, satyryka, reżysera i współtwórcy audycji w Radiowej Trójce. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tadeusz Prejzner - jazzman i kompozytor

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2015 06:00
Był taki czas, gdy kompozycje tego wybitnego muzyka miały status przebojów. Dziś ich autor jest niemal zapomniany. - Był człowiekiem bardzo ciepłym, kochającym ludzi. Nie potrafił rozpychać się łokciami, nigdy nie zabiegał o popularność i pewnie dlatego dziś go tak mało w mediach - mówiła w Jedynce wokalistka Anna Osmakowicz.
rozwiń zwiń