Historia

Czesław Kiszczak skazany. "Stan wojenny był nielegalny"

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2015 21:54
- Stan wojenny był nie tylko nielegalny, ale także szkodliwy z punktu widzenia państwowego, bo na długo zatrzymał procesy demokratyzacji - uznał Sąd Apelacyjny w Warszawie. Gen. Czesław Kiszczak nie przyszedł do sądu, gdzie zapadł wyrok w jego sprawie. Przebywa w szpitalu MSW.
Audio
  • Apelacja Czesława Kiszczaka odrzucona. Relacja Przemysława Pawełka (IAR)
Czesław Kiszczak został, wraz z b. I sekretarzem KC PZPR Stanisławem Kanią, oskarżony o udział w związku przestępczym o charakterze zbrojnym
Czesław Kiszczak został, wraz z b. I sekretarzem KC PZPR Stanisławem Kanią, oskarżony o udział w "związku przestępczym o charakterze zbrojnym"Foto: PAP/Paweł Supernak

Sąd Apelacyjny rozpatrywał odwołanie obrońców Kiszczaka od wyroku skazującego generała za wprowadzenie w Polsce stanu wojennego.

"Stan wojenny" - serwis specjalny >>>

Trzy lata temu Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że stan wojenny nielegalnie wprowadziła tajna grupa przestępcza o charakterze zbrojnym pod wodzą gen. Wojciecha Jaruzelskiego w celu likwidacji NSZZ "Solidarność", zachowania ustroju komunistycznego oraz osobistych pozycji we władzach PRL. Kiszczaka skazano wtedy na dwa lata więzienia w zawieszeniu.

Obrońca generała wnosił, by Sąd Apelacyjny uniewinnił jego klienta, umorzył sprawę lub też zwrócił ją sądowi I instancji.

Apelacja odrzucona

Wnioski te zostały odrzucone. Jak mówił w uzasadnieniu wyroku sędzia Zbigniew Kapiński, w Sądzie Okręgowym nie doszło do naruszenia prawa oskarżonego do obrony, nie nastąpiło też przedawnienie karalności, nie ma też znaczenia, że w latach 90. Sejm odmówił postawienia sprawców stanu wojennego przed Trybunałem Stanu.

(źródło: TVN24/x-news)

Według sądu Kiszczak nie działał w stanie wyższej konieczności - jak twierdziła obrona. - Aby tak przyjąć, należałoby ustalić, że było realne i rzeczywiste zagrożenie interwencją wojsk Układu Warszawskiego w momencie podejmowania decyzji o stanie wojennym - mówił Kapiński. A takie zagrożenie wówczas nie istniało.

Stan wojenny był nielegalny

Sędzia podkreślił, że dekret o stanie wojennym był niezgodny nawet z konstytucją PRL. Kapiński dodał, że sprawa budzi wielkie emocje społeczne, ale sąd interesuje się wyłącznie jej aspektem prawnym i formalnym. - Aspekt polityczny pozostawiamy ocenom historyków - podkreślił.

Osądzenia Kiszczaka domagał się Instytut pamięci Narodowej. Prezes tej instytucji Łukasz Kamiński twierdzi, że "ideał, którym byłoby pełne rozliczenie z komunizmem jest nieosiągalny". - Ale powinniśmy zrobić wszystko, aby się do niego zbliżyć. Robimy to przede wszystkim dla ofiar, którym należy się sprawiedliwość i pamięć. Ale także dla samych siebie, bo przeszłość wciąż wpływa na nasze teraźniejszość - mówił.

Zobacz serwis specjalny GRUDZIEŃ '70 >>>

Od wyroku w zawieszeniu strony nie mogą złożyć kasacji do Sądu Najwyższego. Mogą złożyć odpowiedni wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich, prokuratora generalnego lub ministra sprawiedliwości. Obrońca Kiszczaka nie wyklucza zaskarżenia sprawy do Trybunału w Strasburgu.

IAR/PAP/asop

Czytaj także

Zbrodnie PRL ciągle bezkarne

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2014 14:20
Sądy niepodległej Polski tylko częściowo rozliczyły przestępstwa aparatu władzy Polski Ludowej. Wielu winnych, zwłaszcza z czasów stalinowskich, nawet nie zasiadło na ławach oskarżonych.
rozwiń zwiń