- Gwóźdź programu – Konkurs Muzyki Folkowej
Jedenaścioro finalistów wyłoniliśmy w redakcyjnym gronie po przesłuchaniu aż 71 zgłoszeń, które w tym roku napłynęły do konkursu. Cieszy nas duże zainteresowanie Konkursem Muzyki Folkowej, bo – zwłaszcza w roku jubileuszowym – jeszcze bardziej podkreśla ono wagę wydarzenia w świecie muzyki – mówiła koordynatorka konkursu Hanna Szczęśniak.
Zobacz prezentacje wideo
finalistów Konkursu Muzyki Folkowej
Wśród finalistów jest aż dwóch solistów, zespoły muzycznie bliskie tradycji i te mocno eksperymentujące. Pojawią się artyści znani folkowej publiczności, jak i zupełnie nowi wykonawcy!
Finaliści powalczą o Grand Prix, nagrody radiowe: Jedynki, Dwójki oraz Czwórki. A także wyróżnienia w postaci: nagrody publiczności Burza Braw, nagrody specjalnej im. Czesława Niemena. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina wręczy nagrodę finansową za interpretację mazurków.
Przesłuchania konkursowe odbędą się w dniach 17-18 maja w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Wstęp wolny! Zapraszamy także do śledzenia transmisji online na stronie Radiowego Centrum Kultury Ludowej!
Poznaj 11 finalistów
- Daj Ognia
- Duality
- Gary Gwadera
- GrandMother Jazz
- HrayBery / ГрайБери
- Magda Kuraś Quintet
- Napięcie
- Sam Kowalski
- SAWA
- SUFERI
- Zvanai
Joanna Słowińska na czele gremium jurorskiego KMF 2024
Joanna Słowińska / fot. Magda Rymarz
Początki Nowej Tradycji we wspomnieniach Małgorzaty Jędruch i Wojciecha Ossowskiego
W programie wydarzenia uwzględniliśmy atrakcje dla dużych i małych Słuchaczy. Dzieci będą mogły zajrzeć do Kącika Malucha „Źródełko”, gdzie z naszym redaktorem – etnomuzykologiem i pedagogiem – Piotrem Doroszem zgłębią tajniki kowalstwa. To tradycyjne rzemiosło będzie punktem wyjścia do opowiedzenia m.in. o muzyce wsi. Na dzieci w każdym wieku (tj. od zera do 101 lat) czeka muzyczna niespodzianka od kolektywu SenJawaZabawa (Harz/Kinaszewska/Szurman/Maślanka). To koncert ludowych kołysanek-wyliczanek. Niekiedy dziwacznych, niekiedy strasznych, przenoszących Słuchaczy w odległe krainy snu i jawy. Oba wydarzenia odbędą się w niedzielę, 19 maja.
Festiwal rozpocznie Piotr Damasiewicz z kontynuacją projektu ‘Into the Roots’. To właśnie jazzman wraz z Góralami Babiogórskimi z ZR Ziemia Suska zostali laureatami Grand Prix Konkursu Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja” w 2022 roku. Na tegorocznym Festiwalu „Nowa Tradycja” artyści zaprezentują nowy materiał zarejestrowany w studiu S4 zimą ubiegłego roku – album „Świtanie”.
Koncert odbędzie się 16 maja o godz. 19.00 »BILETY« Zapraszamy także do wysłuchania retransmisji w Dwójce, 17.05 w cyklu jazz.pl.
17 maja – drugi dzień Festiwalu to ukłon w stronę laureatów Folkowego Fonogramu Roku. Konkurs odbywa się rokrocznie i wyłania najciekawsze płytowe propozycje folkowe. Tego wieczoru spotkamy się z dwoma podmiotami wygranymi: zespołem Odpoczno (Folkowy Fonogram Roku za rok 2022) oraz Raphaelem Rogińskim (Fonogram za rok 2023).
Koncert laureatów FFR rozpocznie się po I części przesłuchań konkursowych – o godzinie 19.30 »BILETY« Transmisji na żywo koncertu Raphaela Rogińskiego słuchać można w radiowej Dwójce, retransmisja koncertu Odpoczna odbędzie się w Czwórce, 19 maja.
W sobotę, 18 maja nasze oczy i uszy zwracają się w stronę wschodu – bliższego i dalszego. Wieczór koncertowy otwiera projekt „Wędrujący Ptak” muzycznego małżeństwa Łukasza i Marii Ojdanów stworzony wraz z legendarnym kijowskim zespołem Drevo. Przed nami opowieść na styku kultur – polskiej muzyki tradycyjnej i ukraińskiej sztuki śpiewu autentycznego, połączonych więzami improwizacji i kompozycji. Następnie trio NAP (Nowak/Al Khatib/Pulcyn) zaprosi publiczność w podróż w głąb bogatej tradycji muzyki arabskiej z międzynarodowym, improwizacyjnym sznytem.
Start koncertów o 19.30 »BILETY« Polecamy transmisję na żywo koncertu „Wędrujący ptak” w Dwójce oraz retransmisję występu NAP w dwójkowym cyklu jazz.pl 31 maja.
19 maja – finał Festiwalu „Nowa Tradycja” uświetni koncert laureatów Konkursu Muzyki Folkowej. Następnie ze sceny ukołysze nas zespół SenJawaZabawa, by na koniec rozgrzał ją łotewski folk w wykonaniu grupy Tautumeitas. Dawniej i dziś na Łotwie określenie „tautumeitas” odnosi się do urodziwych dziewcząt. Nie tylko wizualnie, ale także poprzez… ich odnoszenie się do rodzimych tradycji!
Początek – o godz. 18.00! »BILETY« Transmisje koncertu laureatów KMF oraz grupy SenJawaZabawa odbędą się w Dwójce, występ Tautumeitas zabrzmi na żywo w radiowej Jedynce.
Warszawsko-lubelska Orkiestra Dęta w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej
- Poznajmy się bliżej – przy muzyce!
Mamy nadzieję, że koncerty, zabawy dla dzieci i Konkurs Muzyki Folkowej rozbudzą ciekawość naszych Słuchaczy i zachęcą do bliższego poznania działalności Radiowego Centrum Kultury Ludowej oraz naszych festiwalowych partnerów. Najlepszą do tego okazją będzie Klub Festiwalowy, czyli niezobowiązujące spotkania artystów, publiczności i organizatorów w przestrzeni klimatycznego osiedla domków fińskich na Jazdowie. W piątek, sobotę i niedzielę zapraszamy do Ambasady Muzyki Tradycyjnej ok. godz. 21.00. Poznajmy się!
Sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami konkursu są: Narodowe Centrum Kultury, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Narodowi Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.