W "Sygnałach dnia" wyjaśnił, że głosy sprzeciwu należały z jednej strony do teologów, którzy bardziej radykalnie podchodzą do ustaleń Soboru Watykańskiego II i "z większą sympatią" patrzą na kwestie kapłaństwa kobiet czy zniesienia celibatu. - Ich wątpliwości dotyczyły nie tyle osobistej świętości Jana Pawła II, ale reprezentowanej przez niego linii teologicznej - powiedział w radiowej Jedynce ks. Sławomir Oder.
Z drugiej strony sprzeciwiali się lefebryści, czyli środowiska prawicowe, które kontestują dialog międzyreligijny i otwarcie ekumeniczne Papieża Polaka.
Ks. Sławomir Oder jako postulator procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II zaprzysiężony został w 2005 roku. - Czas tych 9 lat przeżyłem przede wszystkim jako misję. Zadaniem postulatora jest doprowadzenie do tego momentu, w którym Kościół może uznać człowieka, którego za życia uważano za świętego, rzeczywiście za błogosławionego, a potem za świętego - powiedział.
Serwis specjalny poświęcony osobie i życiu Jana Pawła II >>>
Proces kanonizacyjny Papieża Polaka jest jednym z krótszych w najnowszej historii Kościoła. Wpływ na to miała decyzja papieża Benedykta XVI, by odstąpić od 5-letniego okresu oczekiwania, w którym zwykle weryfikuje się opinię świętości. - Najbardziej tę decyzję potwierdziły tłumy ludzi pielgrzymujących, od dnia pogrzebu aż do beatyfikacji, do grobu Jana Pawła II. Dobrze się też stało, że proces został skierowany na drogę normalną, a nie ogłoszono jego świętości przez aklamację "Santo Subito" - dodał.
Jak powiedział w procesie, na różnych jego etapach, uczestniczyło ponad 150 świadków.
Jan Paweł II zostanie ogłoszony świętym 27 kwietnia 2014 w Watykanie. Razem z nim kanonizowany zostanie również bł. Jan XXIII.
"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!
(asz/ag)
Kanonizacja Jana Pawła II: głosy sprzeciwu potraktowano z powagą - Jedynka - polskieradio.pl