Sukces Nocy Muzeów zainspirował bibliotekarzy do zorganizowania podobnej imprezy. Tym bardziej, że trzech na czterech Polaków nie korzysta z bibliotek. Pokutuje mit, że biblioteka jest miejscem dla dzieci lub osób starszych. A np. w Finlandii niemal wszyscy dorośli mają karty biblioteczne. To dlatego, że - zdaniem Tomasza Makowskiego - czytanie jest szansą dla każdego.
- Dzięki czytaniu jesteśmy w stanie lepiej się rozwijać, mieć bogatszą osobowość i przede wszystkim kreatywność - zachwala gość radiowej Jedynki. Jak przyznaje, zaskoczyło go to, że ludzie, którzy czytają, częściej uprawiają sport.
Tomasz Makowski chciałby, aby biblioteki stały się częścią życia, miejscem, w którym wypożycza się książki, ale również spędza czas np. korzystając z internetu. W miastach często już tak jest, ale w wielu gminach oszczędza się na bibliotekach.
Inauguracja Nocy Bibliotek będzie miała miejsce w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Jedną z atrakcji będzie wspólne czytanie "Lokomotywy" Juliana Tuwima przez dzieci i aktorów, między innymi, Teresę Lipowską, Joannę Brodzik i Rafała Rutkowskiego.
Noc Bibliotek zainauguruje też 14. Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, w tym roku odbywający się pod hasłem "Cała Polska czyta dzieciom w bibliotekach".
Imprezę wspiera radiowa Jedynka.
Tytuł audycji: Sygnały dnia
Prowadził: Krzysztof Grzesiowski
Gość: Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej)
Data emisji: 30.05.2015
Godz. emisji: 7.15
ag/bk
Biblioteka powinna być społecznym azylem - Jedynka - polskieradio.pl