Dziś w południe para prezydencka rozpoczęła w Ogrodzie Saskim doroczną akcję Narodowego Czytania. W tym roku wspólną lekturą jest dramat "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.
Wojciech Kolarski, minister w Kancelarii Prezydenta RP, odpowiedzialny za politykę historyczną i kulturalną, pełnomocnik prezydenta ds. obchodów stulecia niepodległości powiedział w radiowej Jedynce, że to nowa formuła wprowadzona przez prezydenta Andrzeja Dudę, iż to sami Polacy wybierają lekturę do Narodowego Czytania, pokazała popularność tego dramatu.
- Fenomen popularności "Wesela" polega na tym, że jest to utwór o nas. Choć dramat jest osnuty na kanwie wydarzenia z 1900 roku, to mówi o naszej zbiorowości coś bardzo ważnego, pokazuje nasze emocje, myśli nadzieje wewnętrzne konflikty, niepokoje - ocenił gość "Sygnałów dnia".
- To nasz arcydramat. Mówi coś ważnego o Polakach, naszej zbiorowości. Jednocześnie utwór wpisał się bardzo mocno w język polski i polską kulturę - zaznaczył Kolarski. Dodał, że to jest jednocześnie i dramat polityczny, pokazuje kształtowanie się nowoczesnego narodu u progu niepodległości.
Gość Jedynki ujawnił również, że w 2018 roku akcja Narodowego Czytania będzie miała wyjątkowy charakter ze względu na obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Więcej szczegółów zdradzi dziś zapewne prezydent Andrzej Duda.
Wojciech Kolarski zapowiedział, że we wrześniu odbędzie się pierwsze posiedzenie Komitetu Narodowych Obchodów Stulecia Niepodległości.
Zapraszamy do wysłuchania audycji.
Gość: Wojciech Kolarski (minister w Kancelarii Prezydenta RP)
Data emisji: 2.09.2017
Godzina emisji: 8.15
agkm/kk