- Ilość zachorowań na nowotwory rośnie i będzie rosnąć, bo populacja się starzeje - mówi prof. Witold Zatoński. Na szczęście są jednak nowotwory, z którymi radzimy sobie coraz lepiej.
- Przykładowo spada liczba zachorowań na raka płuc u mężczyzn, o 4-5 tys. przypadków rocznie, bo spada liczba palących Polaków - tłumaczy prof. Zatoński. Wzrasta natomiast liczba nowotworów piersi. Co roku jest 12 tys. nowych zachorowań, w Polsce żyje z rakiem 60 tys. kobiet. - Rak piersi stał sie chorobą przewlekłą, na którą z reguły się nie umiera. Przeżywalność jest w granicach 20-30 lat - mówi gość Wiesława Molaka i Mariusza Syty.
Wśród 200 rodzajów nowotworów złośliwych jest wiele takich, o których etiologii niewiele wiemy. A poznanie wroga, to warunek skutecznej walki.
Profesor Zatoński opowiada, jak "rozpracowany" został rak szyjki macicy,. Wiemy już, że przyczyną jest wirus, który potrafimy identyfikować. Stworzono szczepionkę. - Jeżeli doprowadzimy do tego, żeby szczepiono wszystkie dziewczynki, ten nowotwór przestanie istnieć - zapewnia prof. Zatoński.
Potwierdza natomiast istnienie onkologicznej Polski A, gdzie chory na raka ma większe szanse na przeżycie (np. mazowieckie) i B, gdzie prognozy są gorsze (lubuskie i lubelskie).
- Ale to nie tylko kwestia pieniędzy - wyjaśnia prof. Zatoński. - Walka z nowotworem to gra zespołowa. Ważna jest gotowość pacjenta do badań profilaktycznych, jakość podstawowej opieki medycznej, kompetencje placówek leczących raka i - dopiero na końcu - ilość pieniędzy.
Według prof. Zatońskiego wdrożone w Polsce programy profilaktyczne walki z nowotworami zaczynają przynosić efekty.
(lu)
Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Onkologiczna Polska B" w boksie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie. Tam również nagranie wideo rozmowy.
"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.
Sygnały Dnia" na antenie TVP HD codziennie (oprócz niedziel) dwukrotnie: o godz. 7.15 i o 8.15.