Wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski zapewnił, że wydobycie gazu łupkowego w Polsce nie będzie groźne dla środowiska naturalnego. Niemniej jednak wokół tematu trwa szeroka dyskusja. Zdaniem gościa "Sygnałów Dnia" wywołana decyzją Zgromadzenia Narodowego we Francji, które to wprowadziło zakaz wydobywania gazu z głębokość do czterech kilometrów pod powierzchnią ziemi.– Ten zakaz ma charakter bezterminowy – poinformował wiceminister. – Nawet wprowadzono tam taki zapis, że stosowanie tej techniki wydobywania gazu łupkowego podlega karze do roku pozbawienia wolności i grzywnie 75 tys. euro – dodał.
Jak stwierdził Budzanowski, decyzja jest o tyle zaskakująca, że Francja nigdy nie robiła tego typu odwiertów. - W tym zakresie nie została również przeprowadzona żadna analiza środowiskowa – dodał gość Jedynki.
Tymczasem z badań prowadzonych na terenie Polski nie wynika, że odwierty negatywnie oddziałują na środowisko. – W Polsce przeprowadzono już siedem tego typu odwiertów – poinformował wiceminister. Łącznie z tym najbardziej kontrowersyjnym – szczelinowaniem, które polega na tym, że pod dużym ciśnieniem wprowadza się około 25 tys. ton wody pod powierzchnię ziemi do głębokości około trzech kilometrów. - Co powoduje kruszenie się skały i wtedy ten gaz zaczyna się powoli wydobywać – tłumaczył proces wydobywania gazu łupkowego wiceminister Skarbu Państwa.
Technika wydobywania gazu łupkowego budzi coraz większy sprzeciw środowisk ekologicznych. Zdaniem Budzanowskiego niepotrzebnie, gdyż wszelkie działania podjęte w sprawie muszą być prowadzone zgodnie z obowiązującym prawem środowiskowym – polskim i europejskim.
Wiceminister dodał również, że gaz łupkowy będzie wykorzystywany do produkcji energii, która będzie niskoemisyjna. Obecnie w Polsce energia produkowana jest w ponad 90 proc. w oparciu o węgiel, czyli jest energią wysokoemisyjną energią. – A mu musimy zmniejszać emisję CO2. Dzisiaj tak naprawdę liczę na to, że również i organizacje ekologiczne będą wspierać tego typu działania, bo to służy redukcji CO2 – wyraził nadzieje Mikołaj Budzanowski.
W opinii wiceministra Skarbu Państwa gaz łupkowy na większą skalę będzie można wydobywać w Polsce około 2020 roku.
Rozmawiali Krzysztof Grzesiowski i Wiesław Molak
(mb)
Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Mikołaj Budzanowski" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.
"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.
"Sygnały Dnia" na antenie TVP HD codziennie (oprócz niedziel) dwukrotnie: o godz. 7.15 i o 8.15.
Przebieg rozmów można też śledzić na naszej stronie. Wystarczy kliknąć boks Sygnały Dnia Transmisja wideo w prawym górnym rogu strony.
Wydobywanie gazu łupkowego nie zaszkodzi środowisku (wideo) - Jedynka - polskieradio.pl