Chodzi o sprawdzenie, czy założenia są poprawne pod względem formalnym i prawnym. Minister ma nadzieję, że we wrześniu zostanie ustalony wariant, który będzie podstawą do dalszych prac.
Szef resortu kultury Bogdan Zdrojewski ujawnił, że były cztery warianty ustawy, obecnie są już tylko dwa. Oba koncentrują się na finansowaniu mediów publicznych i oba przewidują obniżkę opłat za używanie radioodbiorników i telewizorów. - Według moich obliczeń te opłaty mogły by być nawet o połowę niższe niż te obowiązujące obecnie - mówi minister Zdrojewski w radiowej Jedynce. Przyznaje, że przedstawiciele mediów publicznych są zgodni, iż opłaty mogą być niższe, choć nie tak radykalnie, jak jego wyliczenia. Ważna jest również rzetelność ściągania takiej opłaty. Minister podkreśla, że ważne jest, aby Komisja Europejska nie kwestionowała takiej opłaty i nie uznała jej za pomoc publiczną dla mediów.
Przewiduje się zastąpienie obecnego abonamentu RTV opłatą audiowizualna za ściągnięcie sygnału audiowizualnego. Zniknie też konieczność rejestracji odbiorników. Nie ustalono jeszcze, w jaki sposób taka opłata byłaby płacona. Z opłat zwolnione miałyby być niektóre instytucje, miedzy innymi zakłady opieki zdrowotnej.
Bogdan Zdrojewski powiedział również, że resort nadzoruje około 200 inwestycji w całej Polsce prowadzonych za kwotę przekraczającą 1,2 mld złotych. Są to inwestycje realizowane zarówno ze środków własnych, jak też europejskich. Są one związane z ratowaniem zabytków, związane z infrastrukturą kulturalną, artystyczną, także szkolną.
Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.
(ag)
Opłata za radio i TV ma być niższa - Jedynka - polskieradio.pl