Jego twórczość ma na celu bawienie ludzi. aką właśnie piosenką był utwór "Baw mnie". - Pamiętam, że kiedy Seweryn Krajewski przyniósł mi muzykę, to powiedział, że ktoś już do niej napisał tekst. Tekst mu się nie podobał, bo były w nim same tranakcentacje, czyli przeniesienie akcentu (ko- chaj , ko- cha , lubi szanu- je ). Tekściarz miał dwa dni na napisanie słów do melodii. I wpadł na pewien pomysł, o który opowiada. Kiedy Seweryn Krajewski przyszedł odebrać tekst autor oczekiwał pochwał. A usłyszał jedynie "zgadza się". - To była najwyższa pochwała - śmieje się Jacek Cygan.
Bohater cyklu "Bez tajemnic" opowiada o pierwszej piosence, dzięki kórej stał się znany. To "Za szybą" w wykonaniu Grażyny Łobaszewskiej. Cieszy się, że znana jest rzadko grana i śpiewana piosenka "Nasz Modigliani".
Jacek Cygan wspomina współpracę z Andrzejem Zauchą. Napisał dla niego tylko jedną piosenkę, gdyż tragiczna śmierć piosenkarza przerwała współpracę. Ale "C’est La Vie - Paryż z pocztówki" do dziś jest szalenie popularna i wielokrotnie śpiewana przez młodzież na różnych konkursach.
W cyklu radiowej Jedynki "Bez tajemnic" w kilkunastu fragmentach przez całą sobotę (co godzinę od 11.55 do 20.55) i niedzielę (od 10.55 do 20.55) prezentujemy wywiady z najwżniejszymi artystami polskich scen.
19 i 20 października spotykamy się z Jackiem Cyganem, z który rozmawia Zbigniew Krajewski. Jego muzyka będzie nam też towarzyszyć przez cały weekend w radiowej Jedynce.
Jacek Cygan opisał całe "Pokolenie" (Kombii), pokazał, że "Uczymy się żyć bez końca" (Zdzisława Sośnicka), uwiódł utworem "Dumka na dwa serca" (Edyta Górniak i Mieczysław Szcześniak), "Czas nas uczy pogody" (Grazyna Łobaszewska). Twórca ponad tysiąca tekstów piosenek, sprawił, że nasze życie jest piękniejsze i przemijanie mniej boli.
Jacek Cygan pamięta, jak Seweryn Krajewski pokiwał głową - Jedynka - polskieradio.pl