Uroczystości urodzinowe co roku odbywają się na Białorusi, w granicach której znalazła się rodzinna wieś Kościuszki - Mereczowszczyzna.
- Wbrew temu, co mówi się w Polsce, przyjmują nas tam bardzo szczerze i serdecznie. Białorusini czczą Kościuszkę jako swojego bohatera, proszę sobie wyobrazić, że przy okazji jego urodzin w toastach zaczynają nie od swojego przywódcy, ale właśnie od Tadeusza Kościuszki - mówi dr Tadeusz Skoczek, dyrektor Muzeum Niepodległości w Warszawie. Dodaje też, że ciekawy jest trzeci toast, bo "wszyscy się o niego biją". - Po Kościuszce i Łukaszence pije się zdrowie kobiet, a ten, kto wygłasza toast, ma przywilej pocałowania wszystkich pań w usta.
Tadeusz Kościuszko był przywódcą powstania narodowego przeciw Rosji i Prusom w 1974 roku oraz uczestnikiem wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Z jakiej rodziny pochodził? Dlaczego zamiast munduru nosił chłopską sukmanę? Z jakiego powodu jego portret wieszany był wśród świętych? Kim był czarnoskóry mężczyzna, którego Kościuszko przywiózł do Polski? O tym w audycji.
W audycji zgłębiamy też australijskie tropy Kościuszki, w czym pomaga nam Ernestyna Skurjat-Kozek, dziennikarka polonijna i prezes organizacji Kosciuszko Heritage Inc. Natomiast korespondent Polskiego Radia w USA Marek Wałkuski opowiada o Kościuszce jako bohaterze dwóch narodów. Rozmawiamy też z dr. Leszkiem Markiem Krześniakiem, który na Białorusi będzie uczestniczył w obchodach rocznicy urodzin generała.
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadzi: Sława Bieńczycka
Gość: dr Tadeusz Skoczek (Muzeum Niepodległości w Warszawie, Polska Fundacja Kościuszkowska)
Data emisji: 3.02.2017
Godzina emisji: 9.21
mg/gs
Tadeusz Kościuszko - bohater Polaków, Białorusinów, Amerykanów - Jedynka - polskieradio.pl