Stanisław Wziątek (SLD), poseł sejmowej komisji do spraw służb specjalnych, ocenia, że ewentualne powiązania Brunona K. z organizacjami terrorystycznymi to najważniejsza sprawa, z którą musi zmierzyć się obecnie polski wywiad. Jeśli ma niebezpieczne powiązania, grozi to uaktywnieniem się w Polsce innych zamachowców.
Premier mówił, że plany zamachu to ważny sygnał dla wszystkich partii politycznych. Stanisław Wziątek zinterpretował, że to apel do skrajnej prawicy, aby nie przyjmować ekstremalnych poglądów i radykalnych działań. Według niego wezwania skrajnej prawicy 11 listopada ”właśnie do takich działań nawoływały”. W ocenie Wziątka, trzeba się pozbyć z polityki ”wezwań zionących nienawiścią”, nie tworzyć atmosfery niechęci do osob mających inne poglądy. Wzywał, by w polityce koncentrować się na problemach, a nie na osobach i starać się budować porozumienie wokół spraw pozytywnych.
Dlaczego ta Informacja pojawiła się akurat teraz? Poseł mówi, że Brunon K. zatrzymany został 9 listopada. Było więc trochę czasu, żeby przeszukać jego mieszkanie, przesłuchać inne osoby zamieszane w tę sprawę. Według niego, przekazanie tej informacji to uwrażliwienie społeczeństwa. Ludzie myślą, że takie sytuacje zdarzają się gdzieś daleko, innym, a nie nam.
Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska
agkm
Samotny wilk czy członek złowrogiej siatki - Jedynka - polskieradio.pl