Historia z indeksem w tle. Walki na największej polskiej uczelni

Data publikacji: 04.09.2014 07:46
Ostatnia aktualizacja: 28.05.2015 11:45
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Powstanie Warszawskie. Powstańcza czujka w ruinach kościoła św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu
Powstanie Warszawskie. Powstańcza czujka w ruinach kościoła św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu, Autor - Wikipedia/Eugeniusz Haneman (according to Muzeum Powstania Warszawskiego) - Jerzy Piorkowski (1957) Miasto Nieujarzmione, Warszawa: Iskry, ss. 197 no ISBN

POSŁUCHAJ

Uniwersytet Warszawski w czasie Powstania Warszawskiego (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)

Pomimo trzech szturmów powstańcom nie udało się zdobyć budynków uniwersyteckich w czasie walk w 1944 roku w Warszawie. - Starano się zaskoczyć Niemców i w tym celu żołnierze AK skorzystali z zasłony starych budek, domów i instytucji od strony skarpy i dawnej ul. Gęstej - mówi w Jedynce dr Robert Gawkowski.

Od początku okupacji teren Uniwersytetu Warszawskiego zajęli Niemcy. Uczelnia była w tym czasie zamknięta, podobnie jak inne polskie szkoły wyższe. - Tym się szczycimy, że w ten ciężki czas udało się naszej uczelni wykształcić ponad 3,5 tys. studentów, w ramach tajnego nauczania. Niemcy rzeczywiście wkroczyli na teren Uniwersytetu, ale zajmowali go na raty - tłumaczy w "Naukowym zawrót głowy" dr Robert Gawkowski z archiwum Uniwersytetu Warszawskiego. Serwis specjalny POWSTANIE WARSZAWSKIE >>> W czasie Powstania Warszawskiego, już od 1 sierpnia 1944 roku toczyły się walki także o  Uniwersytet Warszawski, gdzie stacjonowali Niemcy. Terenu broniły dwie kompanie piechoty i tak zwani ozdrowieńcy, czyli żołnierze niemieccy, którzy przechodzili rekonwalescencję. Były trzy szturmy prowadzone przez powstańców, w tym z udziałem dwóch wozów pancernych. Jednak powstańcom nie udało się zdobyć budynków uniwersyteckich. Zobacz serwis specjalny o II wojnie światowej >>>Z historią powstańczą Uniwersytetu Warszawskiego szczególnie związana jest grupa bojowa "Krybar", która próbowała przejąć kontrolę nad uniwersyteckimi budynkami. W jej szeregach byli studenci i pracownicy UW. Od 3 października 1944 do 16 stycznia 1945 niemieckie brygady specjalne burzyły dom po domu w stolicy, grabiąc wszystko, co nadawało się do wywiezienia do Niemiec. Zniszczono większość budynków Uniwersytetu Warszawskiego. "Kubuś" w ataku na Uniwersytet Warszawski >>> W audycji odtworzyliśmy te wydarzenia sprzed 70 lat. O trzech powstańczych szturmach na UW mówił dr Robert Gawkowski. Słyszeliśmy też wspomnienia prof. Janusza Paszyńskiego -  żołnierza zgrupowania "Krybar" (udostępnione radiowej Jedynce przez Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historią i Ośrodka KARTA). W 2016 roku Uniwersytet Warszawski będzie obchodził 200. rocznicę powstania. 16 lipca 2014 roku Polskie Radio podpisało z uczelnią umowę dotyczącą współpracy w ramach przygotowań do jubileuszu. Do 2016 roku na antenie radiowej Jedynki pojawi się wiele audycji związanych z 200. rocznicą powstania największej polskiej uczelni. Polskie Radio patronuje obchodom jubileuszu Uniwersytetu Warszawskiego >>>Dlaczego zdobycie Uniwersytetu Warszawskiego było tak ważne? Czy znamy nazwiska osób należących do grupy bojowej "Krybar"? Posłuchaj całej audycji.Rozmawiała Dorota Truszczak.(sm, pg)

Ekspres Jedynki
Ekspres Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.