Medycy - jedna z pięciu gwiazdek w koronie uniwersyteckiego orła

Data publikacji: 22.10.2014 16:52
Ostatnia aktualizacja: 28.05.2015 11:46
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Warszawa lata 60. XIX wieku. Widok z wieży kościoła pw. Św. Krzyża na fragment zabudowy ulicy Krakowskie Przedmieście. Na pierwszym planie szpital św. Rocha, który wchłonięty został przez Uniwersytet Warszawski jako klinika uniwersytecka
Warszawa lata 60. XIX wieku. Widok z wieży kościoła pw. Św. Krzyża na fragment zabudowy ulicy Krakowskie Przedmieście. Na pierwszym planie szpital św. Rocha, który wchłonięty został przez Uniwersytet Warszawski jako klinika uniwersytecka , Autor - PAP/Reprodukcja/Archiwum Marian Leśniewski

POSŁUCHAJ

Historia z indeksem w tle. Wydział medyczny Uniwersytetu Warszawskiego (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)

Od samego początku istnienia Uniwersytetu Warszawskiego wydział lekarski był jego integralną częścią. Zanim powołano uczelnię w 1816 roku istniała już Szkoła Lekarska założona 7 lat wcześniej.

To ona przekształciła się w jeden z wydziałów UW. Tak było aż do 1950 roku, kiedy odgórnie medycynę odłączono od swojej Alma Mater tworząc Akademię Medyczną.

W audycji opowiadamy o historii wydziału, w tym o klinikach, prosektoriach, "domu dla obłąkanych" i zapomnianych uniwersyteckich szpitalach, a także o tym, co robiły na Uniwersytecie… "babki położne".

Przypominamy najsłynniejszych uniwersyteckich medyków, m.in.: Ignacego Fijałkowskiego, Józefa Mianowskiego, Józefa Brudzińskiego, Tytusa Chałubińskiego, Benedykta Dybowskiego, Eleonory Reicher, wybitnych naukowców, którzy wnieśli znaczący wkład w rozwój nauk medycznych. Opowiadamy o studentach - tych znanych nie tylko z pilnej nauki.

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy
Prowadziła: Dorota Truszczak

Gość: dr Robert Gawkowski (historyk Uniwersytetu Warszawskiego, członek Komitetu Obchodów 200-lecia UW)

Data emisji: 3.03.2015

Godzina emisji : 23.14

asz/ag

Muzyka nocą
Muzyka nocą
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.