Słuchacze Jedynki chcieli się dowiedzieć, ile wynosi dług publiczny i czy istnieje konto, na które ktoś mógłby wpłacić pieniądze i spłacić "swoją" część tego długu. Red. Janusz Weiss zatelefonował więc w tej sprawie do Ministerstwa Finansów, a następnie do Narodowego Banku Polskiego. Odpowiedź była negatywna. Z drugiej strony: czy znalazło by się wielu chętnych do udziału w takiej inicjatywie?
Przy okazji dowiedzieliśmy się sporo na temat samego długu publicznego. Głównie dzięki Aleksandrowi Łaszkowi z Forum Obywatelskiego Rozwoju.
- Nasze zadłużenie wzrosło przez ostatnie 10 lat o jakieś 5-10 tysięcy złotych na obywatela. Większość tej kwoty nie stanowi jednak realny dług, lecz efekt inflacji. Poza tym o wiele ważniejsza od wielkości długu jest jego relacja do wielkości gospodarki, wyrażona proporcją względem PKP - wyjaśniał ekspert. - Dług jednak zawsze warto spłacać, ponieważ ponosimy na bieżąco jego koszty w postaci odsetek. Ich spłata oznacza większe podatki albo mniejsze wydatki, na przykład na budowę dróg. Poza tym większe kredyty udzielane państwu przez banki to mniejsze kredyty na inwestycje w przemyśle, co także hamuje rozwój gospodarki - wyliczał.
Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.
Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.
mm
Tego długu nie masz prawa spłacić... - Jedynka - polskieradio.pl