W Bieszczadach chroni się zwierzęta przed turystami

Data publikacji: 19.11.2015 17:58
Ostatnia aktualizacja: 19.11.2015 18:51
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Przepiękna, złota bieszczadzka jesień
Przepiękna, złota bieszczadzka jesień, Autor - Pixabay.com/Public domain

POSŁUCHAJ

Szlaki w Bieszczadach wyznacza się z uwzględnieniem ochrony zwierząt (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć.../Jedynka)

- Sieć szlaków turystycznych powinna być tak poprowadzona, żeby nie niepokoić dużej zwierzyny - mówi w radiowej Jedynce Leopold Bekier, dyrektor Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

We wrześniu słuchacz chciał pójść wraz z synem na wycieczkę z Wołosatego do źródeł Sanu przez Przełęcz Bukowską. Wyprawa do najdalej na południe wysuniętego krańca Polski nie doszła jednak do skutku. Trasa wycieczki miała prowadzić poza wytyczonym szlakiem turystycznym, ale po ścieżce, którą chodzą patrole pilnujące granicy polsko-ukraińskiej. Straż Graniczna bez problemu wydała zgodę, ale wyprawę zablokował dyrektor Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

- Grzbiet, o którym mówimy przylega bezpośrednio do doliny potoku Halicz. Jest to ostoja niedźwiedzia, wilka, rysia i kilku gatunków ssaków roślinożernych i drapieżnych. Chodzi nam o to, żeby nie zagęszczać nadmiernie sieci szlaków. W tej chwili jesteśmy jedynym w Polsce i jednym z nielicznych w Europie parków, które mają tak poprowadzone szlaki, że zwierzyna ma się gdzie schować i nie jest niepokojona przez turystów - tłumaczy Leopold Bekier.

Jak dodaje gość Jedynki, istnieje szlak, którym można dojść do źródeł Sanu...

Prowadzi: Janusz Weiss

Gość: Leopold Bekier (dyrektor Bieszczadzkiego Parku Narodowego)  

Data emisji: 19.11.2015

Godzina emisji: 17.30

Z pytaniami do Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: (22) 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

pg/ag

Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.