Bujak: inne kraje chcą czerpać z doświadczeń rządu Mazowieckiego

Data publikacji: 28.10.2013 13:10
Ostatnia aktualizacja: 01.11.2013 18:16
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty

POSŁUCHAJ

Zbigniew Bujak i Henryk Wujec wspominają Tadeusza Mazowieckiego (Z kraju i ze świata/Jedynka)

- Nie poddaliśmy rządów Tadeusza Mazowieckiego gruntownej analizie, pod kątem dobrych i złych efektów. Mogliśmy takie studia przekształcić w wiedzę o sztuce rządzenia państwem – mówił w Jedynce były opozycjonista Zbigniew Bujak.

To był jedyny okres w historii Rzeczpospolitej, kiedy polska elita polityczna prowadziła ostrożną politykę, nie szafując losami państwa i narodu – tak ocenił rządy Tadeusza Mazowieckiego gość magazynu "Z kraju i ze świata", były przewodniczący NSZZ "Solidarność" na Mazowszu, Zbigniew Bujak.

Bliski współpracownik Mazowieckiego, były opozycjonista Henryk Wujec, dodaje, że tego rodzaju mądra polityka pozwoliła zapewnić poparcie reformie Leszka Balcerowicza ze strony PZPR. Osiągnięcie tego celu w ocenie Wujca graniczyło z cudem. – Gospodarka by się zawaliła, inflacja wtedy wynosiła 80 procent miesięcznie – wspominał były opozycjonista. Trzeba było mieć poparcie drugiej strony, a prodemokratyczna opozycja miała 35 procent głosów.

Wujec z perspektywy czasu ocenił, że Tadeusz Mazowiecki zostawił fundament w postaci głównych założeń politycznych przyszłym rządom, a te później kontynuowały nadany kierunek.
Tadeusz Mazowiecki: polityka stała się walką na śmierć i życie >>>

Zbigniew Bujak zaznaczył, że wiedza na temat rządów Tadeusza Mazowieckiego i sposób prowadzenia transformacji bardzo cenne dla krajów, które chcą zwrócić się ku demokracji, w których doszło do demokratycznych zrywów. Na wizyty studyjne do Polski przyjeżdżają do Polski działacza z takich krajów jak Birma, Tunezja, Ukraina. Bujak wyraził żal, że nigdy nie poddano rządów Tadeusza Mazowieckiego krytycznemu badaniu, a można byłoby z tego doświadczenia czerpać wiedzę o sztuce rządzenia państwem, jeśli by je usystematyzowano.

Gośćmi Jedynki byli Henryk Wujec (były opozycjonista, poseł, doradca prezydenta) i Zbigniew Bujak (opozycjonista, szef regionu Mazowsze ”Solidarności”).

Rozmawiał Paweł Wojewódka.

agkm

Tadeusz Mazowiecki - pierwszy niekomunistyczny premier po II wojnie światowej - zmarł w poniedziałek nad ranem, miał 86 lat. W PRL był działaczem opozycji, w latach 90. wysłannikiem ONZ na Bałkanach, ostatnio doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Był ostatnim premierem PRL i pierwszym premierem III Rzeczypospolitej, wybranym po wyborach 4 czerwca 1989 r. Jego rząd wprowadził kosztowny społecznie tzw. plan Balcerowicza, który miał przeprowadzić gospodarkę Polski od systemu komunistycznego do rynkowego.

Rząd Tadeusza Mazowieckiego odegrał przełomową rolę w ewolucyjnym procesie przenoszenia władzy z dawnego obozu PZPR do Solidarności. Przeprowadził gruntowne zmiany ustrojowe. Wprowadził swobody obywatelskie, zmienił godło i nazwę państwa, a także dokonał zmian w konstytucji. Rząd realizował też tzw. plan Balcerowicza, który uruchomił reformy gospodarcze, w tym urynkowienie gospodarki i procesy prywatyzacyjne. Przywrócił także samorządność w Polsce i znaczenie społeczności lokalnej. W sejmowym expose sprzed 24 lat, Tadeusz Mazowiecki powiedział między innymi, że utożsamia się z ideałami "Sierpnia". Dodał, że tylko solidarne działanie wszystkich Polaków pozwoli naszemu krajowi osiągnąć sukces.

Był uczestnikiem najważniejszych wydarzeń najnowszej historii Polski: w 1968 r., gdy posłowie "Znaku" składali interpelację w sprawie brutalnej akcji milicji; w sierpniu 1980 r. w Stoczni Gdańskiej wśród strajkujących robotników; w 1989 r. przy Okrągłym Stole, a potem na czele rządu; w 1997 r. - gdy potrzebny był kompromis w sprawie konstytucji. Wyznaczony przez Komisję Praw Człowieka ONZ na specjalnego sprawozdawcę konfliktu w byłej Jugosławii, jako jedyny wysoki funkcjonariusz ONZ, podał się do dymisji na znak protestu przeciw bierności wspólnoty międzynarodowej wobec popełnianych tam zbrodni. Pełnił tę misję, z przerwami, od 1992 do 1995 r. Otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta Sarajewa, odznaczony Złotym Orderem Herbu Bośni (1996), uhonorowany nagrodą Srebrenica 1995 (w 2005 r.).

Był posłem na Sejm PRL III, IV i V kadencji i posłem na Sejm RP I, II i III kadencji (w latach 1991-2001). Od 2010 r. pełnił funkcję doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. polityki krajowej i międzynarodowej. Został odznaczony Orderem Orła Białego.

(PAP/IAR)

Tu jest muzyka
Tu jest muzyka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.