Zygmunt August - odpowiedzialny król, który wywołał furię Bony i elit

Data publikacji: 16.10.2016 17:40
Ostatnia aktualizacja: 16.10.2016 18:25
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Zygmunt August i Barbara na dworze Radziwiłłowskim w Wilnie, aut. Jan Matejko (1867)
Zygmunt August i Barbara na dworze Radziwiłłowskim w Wilnie, aut. Jan Matejko (1867), Autor - Wikipedia/dp

POSŁUCHAJ

Panowanie Zygmunta Augusta (Polscy władcy i królowie/Jedynka)

- Małżeństwo z Elżbietą Habsburżanką oznaczało dla Zygmunta Augusta, mającego w momencie jego zawarcia 23 lata, wyzwolenie spod kurateli zbyt opiekuńczej matki - przypomina dr hab. Marek Janicki. W tym samym czasie Zygmunt August poznał swojego przyszłego szwagra - Mikołaja Radziwiłła, zwanego od koloru brody Rudym, rodzonego brata Barbary Radziwiłłówny.
Czytaj i słuchaj także >>
Zygmunt Stary 663.jpg
Zygmunt I Stary - najsłynniejszy król z dynastii Jagiellonów

Jak przyznaje gość Katarzyny Kobyleckiej, wiele wskazuje na to, że romans króla z piękną Litwinką rozpoczął się jeszcze za życia jego pierwszej żony, która zmarła wkrótce w wyniku ataków epilepsji. Drugie małżeństwo króla z Barbarą Radziwiłłówną, które wywołało furię królowej Bony i elit, trwało 4 lata. Królowa umierała w strasznych cierpieniach, z powodu przebiegu choroby nie było przy niej wówczas służby. - Czuwał przy niej sam król, który ją kochał nieskrywaną nigdy miłością - podkreśla gość Jedynki. Po dwóch latach od śmierci Barbary król zawarł trzecie małżeństwo z siostrą swojej pierwszej żony. Małżeństwo jednak nie było szczęśliwe i od pewnego momentu para żyła w separacji.

Jak przypomina dr hab. Marek Janicki, to właśnie Zygmunt August określił kształt Rzeczpospolitej Obojga Narodów, który przetrwał 300 lat, jego największym dziełem jest doprowadzenie do unii realnej polsko-litewskiej w Lublinie w 1569 roku. - Był władcą odznaczającym się wielką odpowiedzialnością za całość państwa i jego przyszłość - podkreśla. 

Dlaczego relacja Bony Sforzy z Zygmuntem Augustem była toksyczna? Co wiemy o zdrowiu króla? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

Tytuł audycji: "Polscy władcy i królowie" w paśmie "Eureka"

Gość: dr hab. Marek Janicki (Instytut Historyczny UW)

Data emisji: 16.10.2016

Godzina emisji: 16.14

gs/mk

Folder ulubione
Folder ulubione
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.