Duże zmiany dzięki maleńkiej kropli

Data publikacji: 28.08.2017 22:57
Ostatnia aktualizacja: 30.08.2017 18:44
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Z mikromanipulacji w mikrokroplach możemy mieć wszyscy dużo pożytku
Z mikromanipulacji w mikrokroplach możemy mieć wszyscy dużo pożytku, Autor - MichaelGaida/Pixabay/ CC0 Creative Commons

POSŁUCHAJ

Jakie mikrokrople mogą być pomocne w diagnostyce medycznej? (Eureka/ Jedynka)

- Chcemy poznać procesy, które pozwolą nam na jeszcze lepszą kontrolę nad kroplą, służącą jako mikroreaktor, bo można w niej zamknąć biologiczne elementy jak np. fragment DNA - mówi dr hab. Piotr Korczyk z Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN.

Gość Jedynki chce stworzyć mikrolaboratorium do diagnostyki medycznej… w mikrokropelce. Kwestia kropli jest o tyle istotna, bo dzięki jej strukturze każdy z elementów jest od siebie odizolowany cieczą niemieszającą się, dzięki czemu nie dochodzi do wymiany zawartości, co nasuwa na myśl skojarzenie z reaktorem. Dzięki tym właściwościom można przeprowadzać tysiące eksperymentów biologicznych i chemicznych, co ma duże zastosowanie w diagnostyce medycznej i badaniach.

- W większości technik analitycznych operujemy na ciekłych roztworach i zawiesinach, bowiem eksperymenty biologiczne przeprowadza się w cieczach, więc ta technologia ma potencjalnie bardzo dużo zastosowań, jeśli chodzi o analitykę. W kwestii mikroprzepływów już są podejmowane próby, by również w Polsce powstawały tego typu urządzenia - opowiada dr hab. Piotr Korczyk.

Kiedy pojawią się one w gabinetach lekarskich? Na czym dokładnie polega ta technologia? O tym więcej w nagraniu audycji.

Tytuł audycji: Eureka

Gość: dr hab. Piotr Korczyk (Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN)

Data emisji: 28.08.2017

Godzina emisji: 19.09

sm

W samo południe
W samo południe
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.