- Na razie jesteśmy na początkowym etapie naszych badań i mamy obiecujące wyniki - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr n. med. Piotr Kaszczewski, z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Chorób Naczyń Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Choroby sercowo-naczyniowe wyzwaniem dla medycyny
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określa, że udar mózgu jest to zespół kliniczny charakteryzujący się nagłym wystąpieniem objawów ogniskowych lub uogólnionych zaburzeń czynności mózgu, które utrzymują się - jeśli nie spowodują wcześniej zgonu - dłużej niż 24 godziny i nie mają innej przyczyny niż naczyniowa. - Choroby sercowo-naczyniowe są obecnie jednym z najpoważniejszych wyzwań medycyny i ochrony zdrowia. Jest to pierwsza przyczyna zgonów na świecie wg WHO - przyznaje gość Jedynki. - Corocznie ok. osiemnastu milionów ludzi umiera z powodu udar mózgu lub zawału serca - dodaje.
Jak rozpoznać osoby narażone na udar mózgu?
Wykorzystuje się do tego ultrasonografię dopplerowską. Celem badania jest wprowadzenie nowego standardu diagnostycznego, co ułatwi wskazanie osób narażonych na wystąpienie udaru mózgu.
- Zgodnie z prawem zachowania masy ta sama objętość krwi musi przepłynąć przez dużo mniejsze pole przepływu. Wtedy płynie dużo szybciej i na podstawie przyśpieszenia przepływu krwi ocenia się stopień zwężenia tętnicy szyjnej - tłumaczy dr n. med. Piotr Kaszczewski. - My w naszych badaniach oceniamy również objętość przepływu bo ma to kluczowe znacznie dla funkcjonowania mózgu - słyszymy.
Wyniki badań
Pierwsze wyniki badań przedstawiono już na światowym zjeździe chirurgów naczyniowych – sympozjum VEITH w Nowym Jorku, a także na dwóch kongresach Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej w Hamburgu i Rotterdamie. Udało nam się również opublikować w "Journal of Clinical Medicine" pierwszą pracę dotyczącą norm przepływu krwi. A w naukowym środowisku lekarskim już dziś mówi się o przełomie w medycynie klinicznej, którego dokonują Polacy. - Udało nam się w bardzo prestiżowym czasopiśmie opublikować nasze wyniki i ciężko pracujemy, żeby opublikować dalsze - przyznaje dr n. med. Piotr Kaszczewski.
Czytaj również:
Ponadto w audycji:
- Dzieci i młodzież w pandemii - Długofalowe skutki COVID-19 w psychice dziecka
Trudna sytuacja występuje na całym świecie. Dane pochodzące z raportu UNICEF z 2021 r. wskazują, że: 17 proc. z 71 mln zakażeń SARS-CoV-2 w 107 krajach świata dotyczyło dzieci i młodzieży do 20. roku życia, jedno na siedem spośród nich funkcjonowało w społecznej izolacji, a co najmniej 33 proc. dzieci z różnych powodów nie mogło uczestniczyć w edukacji zdalnej. Według opublikowanych danych Światowej Organizacji Zdrowia na zaburzenia psychiczne cierpi nawet 20 proc. dzieci na świecie. Z oceny powstałych w czasie pandemii opracowań wynika, że liczba przypadków depresji u dzieci i młodzieży wzrosła nawet o 37 proc. i u większości z nich stwierdza się również współistniejące zaburzenia lękowe.
Z badania Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej, a potwierdzają to raporty Ministerstwa Edukacji i Nauki, wynika, że w pierwszych miesiącach uczniowie byli zadowoleni z nauki zdalnej. Więcej czasu na kontakt z własnymi dziećmi poświęcali także rodzice. Mniej więcej od czerwca wszyscy zaczęli jednak negatywnie odczuwać wzrost obciążenia nauką i pracą online. Połowa uczniów oceniła naukę zdalną jako mniej atrakcyjną, co czwarty miał problem z przyswojeniem materiału. Co drugi młody człowiek zauważył pogorszenie się relacji rówieśniczych. Jaką "cenę zdrowia" zapłacili w pandemii najmłodsi i młodzież? Jakie, w oparciu o przeprowadzone badania, proponuje się działania ograniczające skutki izolacji i narastającej depresji? Jaką rolę w powrocie do równowagi psychicznej dziecka odgrywa Otwarty Dialog, nowe narzędzie psychologiczne? Czym ono jest, jak działa i co daje? O tym opowiedzą eksperci.
Tytuł audycji: Eureka
Prowadzi: Artur Wolski
Goście: dr n. med. Piotr Kaszczewski (Klinika Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Chorób Naczyń WUM) dr Ewa Odachowska-Rogalska( psycholog, Akademia Pedagogiki Specjalnej), dr Anna Depukat (lekarz psychiatra, kierownik Biura ds. pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego), Danuta Kozakiewcz (pedagog, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 103, szkoły promującej zdrowie), Mateusz Biernat (psycholog, terapeuta, Członek Rady ds. zdrowia psychicznego przy Ministerstwie Zdrowia)
Data emisji: 16.12.2021 r.
Godzina emisji: 19.30
ans
Skuteczne rozpoznawanie osób narażonych na udar mózgu - Jedynka - polskieradio.pl