Zaczynamy już rano. Od godz. 6 do 9 nadaliśmy specjalne wydanie "Sygnałów dnia" z Muzeum Powstania Warszawskiego - "W 3 godziny przez 63 dni". Rozmawialiśmy z powstańcami, świadkami wydarzeń sierpnia 1944 roku i historykami. Była to żywa lekcja niedawnej przeszłości.
W "Lecie z Radiem" rozmawialiśmy o warszawskiej kuchni i kultowych miejscach przedwojennej stolicy.
Marek Rybarczyk z "Newsweek Historia” opowiedział o nieznanych i często niezwykłych epizodach Powstania Warszawskiego.
Z kolei aktor Marcin Kwaśny , który urodził się w Tarnowie mówił m.in. o swoich związkach z prawobrzeżną Warszawą.
W magazynie "Z kraju i że świata" naszym gościem była szefowa Muzeum Woli Hanna Nowak-Radziejowska, która Wolę nazwała symbolem paradoksu powstania. - Podczas Powstania Warszawskiego na Woli dokonano zbrodni, która nosi wszystkie znamiona ludobójstwa - mówiła.
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny Polskiego Radia >>>
W " Popołudniu z radiową Jedynką" naszym gościem był historyk Instytutu Pamięci Narodowej Tomasz Sudoł z IPN, który mówił o niemieckich działaniach wymierzonych zarówno w żołnierzy, jak i ludność cywilną podczas Powstania. - Cechowało je ogromne okrucieństwo i metody stosowane do walki z partyzantami, bo Niemcy uważali powstańców za bandy - tłumaczył w Jedynce.
O 17.00 w godzinie "W" byliśmy przy pomniku "Gloria Victis" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Wśród powstańców, z którymi rozmawiał Witold Banach, była sanitariuszka Zofia Czekalska ps. "Sosenka". Zapytana o sens Powstania powtórzyła za prezydentem Bronisławem Komorowskim: "trzeba dyskutować".
W specjalnym wydaniu audycji Janusza Weissa przmierzaliśmy podziemia i kanały Warszawy , a w Jedynce Dzieciom rozmawialiśmy o udziale najmłodszych w walkach 1944 roku oraz rodzinnej grze miejskiej "Żoliborz żagwiący", która powstała na podstawie książki "Mały Powstaniec" autorstwa Szymona Sławińskiego.
Usłyszeliśmy także niezwykłą i piękną historię. W sierpniu tego roku Alicja i Bolesław Biegowie, uczestnicy walk w Warszawie, obchodzą nie tylko 70. rocznicę Powstania, ale także 70. rocznicę ślubu.
A kończąc nasz cykl "Radiowa Mapa Powstania Warszawskiego" ponownie oddaliśmy głos uczestnikom sierpniowych walk. Tym razem nie zabrali nas do konkretnego miejsca stolicy, nie mówili o budynku, który udało się zdobyć lub odbić, ani o towarzyszach, którzy zginęli na ich oczach. Ta relacja to opowieść o prozie codzienności: karabinie znalezionym w spiżarni, naprawie motocykla, uczcie z gawrona, szpitalnej opiece nad jeńcami, kartce, która uratowała życie.
Sprawdziliśmy także, jak historię uczcili uczestnicy 20. Przystanku Woodstock i towarzyszyliśmy warszawiakom wspólnie śpiewającym (nie)Zakazane piosenki. Posłuchaj audycji >>>
Na zakończenie dnia w naszym studiu zjawił się krytyk literacki Tadeusz Lewandowski, by opowiedzieć o powstańczych doświadczeniach swojej rodziny. - Do dzisiaj jestem "zarażony śmiercią", jak mówiono o tamtych ludziach. Do dzisiaj uważam, że przeżyłem II wojnę światową i jestem jedną z jej ofiar - mówił.
Zapraszamy do słuchania.
(ag/asz)
Powstanie Warszawskie - 1 sierpnia w radiowej Jedynce - Jedynka - polskieradio.pl