Raport Białoruś

Wybory lokalne na Białorusi: komisje bez opozycji

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2014 22:03
Przedstawiciele opozycji w komisjach okręgowych to zaledwie ułamek procenta – ustaliła niezależna organizacja. Sytuacja jest jeszcze gorsza niż w poprzednich latach.
Najbliższe wybory parlamentarne odbędą się 25 października  poinformował w specjalnym oświadczeniu prezydent Bronisław Komorowski
Najbliższe wybory parlamentarne odbędą się 25 października – poinformował w specjalnym oświadczeniu prezydent Bronisław KomorowskiFoto: Glow Images/East News

Niezależna organizacja "Obrońcy praw człowieka na rzecz wolnych wyborów" stwierdziła regres pod względem formowania komisji wyborczych przed marcowymi wyborami do władz lokalnych na Białorusi.

- Widać regres i uprzedzenia przy formowaniu okręgowych komisji wyborczych - oświadczył w Radiu Swaboda wiceszef organizacji "Obrońcy praw człowieka na rzecz wolnych wyborów" i wiceprzewodniczący  Centrum Praw Człowieka "Wiasna" Walancin Stefanowicz.

Jak zaznaczył, podczas wyborów parlamentarnych w latach 2008 i 2012 w skład komisji weszło odpowiednio 32 i 24 proc. osób zgłaszanych do komisji przez partie opozycyjne.

- A teraz ze 185 kandydatów partii opozycyjnych do składu komisji trafiło tylko 11. To około 6 proc. (spośród kandydujących, red.) Ogólny odsetek przedstawicieli partii opozycyjnych w składzie komisji okręgowych wynosi obecnie tylko 0,25 proc. - podkreślił.

Stefanowicz dodał, że nic się nie zmieniło, jeśli chodzi o brak przejrzystości procesu wyłaniania komisji. Obrońcy praw człowieka mieli ogromne problemy z dostaniem się na wspólne posiedzenia władz obwodowych i lokalnych, na których ustalano skład komisji. Udało się to jedynie w 43 proc. przypadków.

Jak uzupełnił Stefanowicz, ponieważ nie ma określonych kryteriów wyboru członków komisji, odrzuceni kandydaci nie mogą odwoływać się od decyzji w tej sprawie w sądach.

- I nadal władze wykonawcze mają absolutne prawo kontroli procesu wyłaniania komisji. Komisje tradycyjnie składają się z przedstawicieli prorządowych organizacji społecznych w rodzaju oficjalnych związków zawodowych, Białoruskiego Związku Młodzieży, weteranów itp. Udział partii politycznych jest zupełnie mizerny - zaznaczył Stefanowicz.

Wybory do władz lokalnych na Białorusi odbędą się 23 marca.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Zagrożony język białoruski: Łukaszenka wybrał rosyjski

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2011 12:30
Język białoruski jest zepchnięty na Białorusi na margines - to rosyjski daje perspektywy kariery. Rosyjski to wyłączny język mediów i administracji państwowej, wyższych uczelni. Aleksander Łukaszenka mówi tylko po rosyjsku, choć od lat nie potrafi się pozbyć się białoruskiego akcentu. Posłuchaj rozmowy z językoznawcą Wincukiem Wiaczorką.
rozwiń zwiń
Czytaj także

20-lecie istnienia Redakcji Białoruskiej Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2012 10:13
13 stycznia 1992 roku w ramach Programu dla Zagranicy, czyli tzw."Piątki", Polskie Radio rozpoczęło nadawanie po białorusku. Była to odpowiedź na powstanie Białorusi za wschodnią granicą Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruski urzędnik będzie walczył z "białorutenizacją"

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2012 16:31
Urzędnicy dostali odgórne zalecenie, by nie pozwalać na „przymusową" promocję białoruskiej tożsamości i języka, a także nie dopuścić do ograniczania języka rosyjskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karolina Gruszka: zaskoczyło mnie, jak bardzo język białoruski jest prześladowany

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 19:00
Rewizje, areszty, przesłuchania, KGB – wiedziałem, że tak jest. Jednak po rozmowach z Białorusinami dowiedziałam się o wiele więcej – mówi Karolina Gruszka, odtwórczyni głównej roli kobiecej w filmie ”Żywie Biełaruś”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Mowa ci Kawa". Darmowe lekcje białoruskiego w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2013 21:00
Lekcje białoruskiego są od kilku tygodni organizowane w jednej z mińskich kawiarni. Niewielu Białorusinów mówi po białorusku. Polityka władz białoruskich zmierza do rusyfikacji: przykładem jest rosyjskojęzyczna edukacja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziennikarze: Unia powinna finansować niezależne media białoruskie

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2013 11:55
Białoruscy dziennikarze podkreślają, że obecnie niezależne media Białorusi są wspierane głównie przez polskie MSZ. To za mało na rozwój. Stąd apelują, żeby UE utworzyła specjalny fundusz na ich rzecz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archiwum dla wolnej Białorusi. ”Trafi na Białoruś, gdy nadejdzie czas”

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2013 16:21
W Polsce powstaje Międzynarodowe Archiwum Białoruskie – tworzy je Ośrodek Karta. Zbigniew Gluza, prezes Ośrodka Karta zaprasza do współpracy środowiska białoruskie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruska biblioteka w internecie: Kamunikat.org

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 12:12
Coraz większą popularnością w białoruskim internecie cieszy się wirtualna biblioteka Kamunikat.org - można w niej znaleźć dzieła białoruskich klasyków i młodych autorów - bez cenzury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Była polska ambasador: białoruski powinien być drugim językiem

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2013 12:00
W obecnej sytuacji trzeba zabiegać o to, by białoruski funkcjonował jako drugi język. To, czy wróci i będzie żyć, zależne jest od młodzieży – oceniła prof. Elżbieta Smułkowa, lingwistka, była ambasador na Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Zemsta” i ”Śluby panieńskie” Fredry po białorusku: poruszyły Białorusinów

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2013 22:10
Prezentacja tłumaczeń na język białoruski ”Zemsty” i ”Ślubów panieńskich” Aleksandra Fredry odbyła się w mińskim Teatrze Narodowym imienia Janki Kupały.
rozwiń zwiń