- Bardzo ważne jest dla nas stanowisko prezydenta Białorusi i samej Republiki Białoruś, że z białoruskiego terytorium nigdy nie dojdzie do agresji przeciwko Ukrainie, ze strony państwa trzeciego - oświadczył Turczynow po spotkaniu z Łukaszenką. Rozmowy trwały kilka godzin, odbyły się w Laskowiczach w obwodzie homelskim na Białorusi. Na stronie p.o. prezydenta Ukrainy Turczynowa zaznaczono, że do spotkania doszło z inicjatywy strony białoruskiej,
Do spotkania obu przywódców doszło kilka dni po tym, jak Białoruś wsparła Rosję w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, głosując przeciw potępieniu aneksji Krymu i referendum 16 marca. Na początku tygodnia Ukraina odwołała z Białorusi ambasadora, w związku ze słowami Aleksandra Łukaszenki o tym, że Krym ”de facto jest częścią Rosji”. Wcześniej Aleksander Łukaszenka pozwolił na rozmieszczenie na Białorusi kilkudziesięciu dodatkowych rosyjskich samolotów wojskowych.
Rozmowy Turczynowa i Łukaszenki
Według oficjalnych komunikatów przywódcy Ukrainy i Białorusi rozmawiali w sobotę o zacieśnieniu dwustronnej współpracy w sferze gospodarki, m.in. w dziedzinie transportu i energetyki. - Dla nas to bardzo ważne, by zacieśniać więzy między naszymi narodami, rozwiązywać w gospodarce problemy, które istniały w ciągu ostatnich dwóch lat, i zwiększyć wymianę handlową - oświadczył Turczynow.
Łukaszenka powiedział, że wokół jego kraju został stworzony pas dobrego sąsiedztwa, który sięga około 100 km w głąb Ukrainy. Jak pisze białoruska agencja BiełTA, jego sens polega na tym, że Białoruś w miarę możliwości udziela sąsiednim regionom Ukrainy pomocy w pracach polowych. - Rzeczywiście przez długie lata tworzyliśmy ten pas dobrego sąsiedztwa i nie jesteśmy gotowi dzisiaj go niszczyć - oznajmił Łukaszenka. - Dlatego powinniście wiedzieć, że nasza granica nie jest granicą podziału, tylko przyjaźni. Nigdy nie oczekujcie tu ze strony Białorusinów jakichś niedobrych dążeń. (...) Zawsze będziemy was traktować jak najbliższe i przyjacielskie państwo i budować nasze stosunki wychodząc z tego założenia - zapewnił.
Na stronie internetowej Łukaszenki przypomniano, że Ołeksandr Turczynow jako wicepremier był kiedyś przewodniczącym białorusko-ukraińskiej komisji do spraw współpracy handlowej i gospodarczej. Łukaszenka stwierdził, że rozmawiano o ”korytarzu transportowym od Morza Czarnego do Bałtyku”, o zakupach ukraińskiej energii elektrycznej.
Wcześniej w piątek wieczorem wywiad z Aleksandrem Łukaszenką pokazano w kanale pierwszym telewizji ukraińskiej, w popularnym programie Szuster Live (rozmowę nagrano nieco wcześniej). Szef białoruskiego państwa zadeklarował w eterze, że jest gotów być pośrednikiem w rozwiązywaniu kryzysu w stosunkach między Ukrainą a Rosją. - Jeśli mi powiedzą, że to ważne dla mojej Ukrainy i mojej Rosji, to jestem gotów być pośrednikiem - oznajmił w piątek w ukraińskim programie telewizyjnym Szuster Live. Jednocześnie zaznaczył, że nie będzie dążyć do takiego pośrednictwa. Łukaszenka stwierdził też, że nie wyobraża sobie ”żeby wjechać czołgami do Kijowa".
Czytaj także: "Łukaszenka wije się jak piskorz w sprawie Ukrainy, bo może stracić władzę"
Łukaszenka jest zależny od Putina
Redaktor gazety ”Nowy czas” Aleksiej Karol komentował w Radiu Swaboda, że waga stanowiska Mińska w geopolityce jest niemalże bliska zera, a Łukaszenka w pełni zależy od Rosji, niemal wasalnie. Podkreślił, że Aleksander Łukaszenka może poruszać się tylko w pewnych ramach. Publicysta zauważył, że choć Łukaszenka mówił, że Ukraina powinna zachować integralność, to potem ten bunt gdzieś znikł i na zgromadzeniu ogólnym ONZ Mińsk głosował razem z Rosją, jako jedno z 11 państw. Dziennikarz jest przekonany, że Putin nie pozwoli Łukaszence na zbyt dużą samodzielność w kwestii Ukrainy.
PAP/president.gov.ua/president.gov.by/Radio Swaboda/agkm
Wideo: Aleksander Łukaszenka w ukraińskiej telewizji
Wideo: komunikat przed spotkaniem Łukaszenki i Turczynowa
Czytaj także: Na Białorusi będzie kilkadziesiąt rosyjskich samolotów >>>
Łukaszenka wzywa na Białoruś rosyjskie samoloty >>>
"Gra w suwerenność już się skończyła dla Białorusi" >>>
Łukaszenka potępił Janukowycza za ucieczkę >>>
Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl