Podczas nadzwyczajnego posiedzenia Prezydium Krajowej Rady Sądownictwa przyjęło dwa stanowiska w sprawie nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Po pierwsze stwierdzono, że opinia Rady powinna być brana pod uwagę przez parlament. Jak powiedział rzecznik KRS sędzia Waldemar Żurek, ostatnia opinia, którą przedłożyli członkowie Rady, została zupełnie zignorowana. Podczas obrad komisji sejmowych niektórzy posłowie kwestionowali kompetencje Krajowej Rady - stwierdził sędzia Waldemar Żurek.
Drugie stanowisko dotyczyło przyjętej wczoraj przez Sejm nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, która znacząco różniła się od tej opiniowanej przez Radę. Waldemar Żurek powiedział, że zmiany są tak istotne, że Rada powinna jeszcze raz zaopiniować ten dokument.
Dodał, że podczas następnego posiedzenia będzie rozważana skarga konstytucyjna do Trybunału. Sędzia Waldemar Żurek zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy, aby skierował ustawę autorstwa PiS do prewencyjnej kontroli Trybunału.
Pod koniec ubiegłego tygodnia Krajowa Rada Sądownictwa negatywnie zaopiniowała projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa Prawa i Sprawiedliwość, który wczoraj został przyjęty przez Sejm. Główny zarzut dotyczył wprowadzenia zasady orzekania w pełnym składzie sędziowskim, które według sędziów KRS może spowodować przewlekłość w postępowaniach przed Trybunałem Konstytucyjnym.
IAR