Deklarują zamiar znalezienia lepszych sposobów na to, by "wyjść naprzeciw różnym oczekiwaniom obywateli krajów UE". Według szefów dyplomacji Niemiec i Francji, ze względu na światowe wyzwania, "UE jest potrzebna bardziej niż kiedykolwiek".
Ministrowie piszą, że w świetle zagrożenia terroryzmem, ważniejsza niż kiedykolwiek jest rola Europy jako "wiarygodnej siły pokojowej". "Jakiekolwiek zagrożenie dla jednego z krajów członkowskich jest zagrożeniem dla całej Unii" - czytamy w dokumencie. W tym kontekście Francja i Niemcy opowiadają się za "wspólną wizją Europy jako unii bezpieczeństwa, opartej na solidarności i wzajemnym wspieraniu się państw członkowskich we wspólnej polityce bezpieczeństwa i obrony". Proponują ustanowienie Europejskiego Paktu Bezpieczeństwa. "Francja i Niemcy będą promować zintegrowaną politykę zagraniczną i bezpieczeństwa UE, skupiającą wszystkie narzędzia unijnej polityki" - czytamy w dokumencie.
Ministrowie napisali, że "UE powinna być w stanie planować i przeprowadzać skuteczniej operacje wojskowe i cywilne, przy wsparciu cywilno - wojskowego łańcucha dowodzenia". Według nich, należy stworzyć możliwość wspólnego finansowania operacji sił gotowych do reagowania. Kraje członkowskie, które chcą ustanowienia stałej współpracy w dziedzinie obrony i brać udział we wspólnych operacjach, powinny mieć taką możliwość. "Jeśli zajdzie taka potrzeba, państwa unijne powinny rozważyć ustanowienie wspólnych sił morskich lub wypracowanie możliwości działania w innych kluczowych obszarach" - napisali ministrowie.
Francja i Niemcy proponują wspieranie krajów członkowskich w budowie spójnej obrony i zapowiadają, że wzmocnią "swoje cywilne narzędzia zarządzania kryzysem".
"Żeby odpowiedzieć na źródła terroryzmu, Francja i Niemcy stworzą europejską platformę wymiany doświadczeń w zapobieganiu i reagowaniu na procesy radykalizacji" - czytamy w dokumencie. Jego autorzy opowiadają się za "bardziej zintegrowanym podejściem do wewnętrznego bezpieczeństwa w UE".
Miałyby temu służyć:
- stworzenie europejskiej platformy dla współpracy wywiadowczej, z poszanowaniem dla prerogatyw funkcjonujących w poszczególnych państwach,
- poprawa jakości wymiany informacji,
-utworzenie europejskich zdolności reagowania,
-ustanowienie europejskich korpusów ochrony cywilnej.
Ministrowie Steinmeier i Ayrault opowiedzieli się za tym, by w dalszej perspektywie poszerzyć zakres działania Europejskiego Oskarżyciela Publicznego tak, by obejmowało także walkę z terroryzmem i przestępczością zorganizowaną. Będzie to wymagało "zharmonizowania kodeksu kryminalnego krajów członkowskich" - napisali szefowie dyplomacji Niemiec i Francji.
Według ministrów spraw zagranicznych Niemiec i Francji, nie powinno być jednostronnych odpowiedzi poszczególnych krajów na kryzys migracyjny. "Sytuacja w której ciężar przyjmowania migrantów jest nierówno rozłożony na tylko niektóre kraje członkowskie, jest nie do zaakceptowania" - napisali. Francja i Niemcy opowiedzieli się za opracowaniem "prawdziwie zintegrowanej europejskiej polityki azylowej i migracyjnej". Zaproponowali utworzenie wielonarodowej straży ochrony granic i wybrzeża, a także prace nad Europejskim Aktem Imigracyjnym, który określi prawne zasady zatrudnienia w Europie, biorąc pod uwagę warunki na rynkach pracy poszczególnych krajów członkowskich.
Ministrowie zadeklarowali poszanowanie prawo krajów członkowskich do decydowania, kiedy wejść do strefy euro. Jednocześnie opowiedzieli się za "szybkim zharmonizowaniem regulacji i systemów podatkowych". Frank-Walter Steinmeier i Jean-Marc Ayrault napisali, że polityka w Unii Gospodarczej i Walutowej będzie zmierzała do zwiększania politycznego nadzoru i dzielenia obciążeń fiskalnych.
IAR