Śpiewanie to poznawanie siebie

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2012 08:00
Repertuar Anny Mikołajczyk-Niewiedział, znakomitej sopranistki, obejmuje imponująco wiele stylistyk od muzyki dawnej, przez muzykę Karola Szymanowskiego po współczesność (rola tytułowa w "Madame Curie" Elżbiety Sikory).
Audio
Śpiewanie to poznawanie siebie
Foto: źr. operabaltycka.pl

- Nie uważam, że trzeba się specjalizować - mówiła w Dwójce Anna Mikołajczyk-Niewiedział. - Jeśli się używa swojego głosu dobrze, można spiewać wiele rzeczy. Horyzonty muszą być szerokie, bo głos jest instrumentem naturalnym. Lutnik go nie poprawia. Głos się zmienia w sposób naturalny. Dla śpiewaka konieczna jest wiedza o swoim organizmie i psychice. Trzeba obserwować, co się dzieje z głosem. Nie należy brnąć w jeden kierunek, bo tym się interesujemy, czy w tym się dobrze brzmi. Tak jest dziś, a co będzie za dwa lata?

Początkowe zainteresowanie muzyką dawną sprawiło, że kalendarz artystki był zapełniony. Dlatego też stosunkowo późno związała się z teatrami operowymi - występuje na deskach Warszawskiej Opery Kameralnej oraz Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

- Scena jest dla śpiewaka czymś magicznym, wyjątkowym. Kiedy się w to "wdepnie", to bardzo wciąga. Teraz teatr dominuje w moim zyciu artystycznym.

W Operze Bałtyckiej Anna Mikołajczyk-Niewiedział odniosła ostatnio ogromny sukces w tytułowej partii w "Madame Curie" Elżbiety Sikory. To ogromnie wymagająca rola: Maria Curie obecna jest we wszystkich scenach przedstawienia. O przygotowaniach do tej roli, współpracy z kompozytorami współczesnymi oraz o Karolu Szymanowskim Anna Mikołajczyk-Niewiedział opowiadała w audycji Beaty Stylińskiej.

 

***

Anna Mikołajczyk-Niewiedział jest szczególnie ceniona w kręgu muzyki dawnej. Współpracuje z wybitnymi przedstawicielami tego nurtu wykonawczego. Artystka śpiewa recitale, koncerty i przedstawienia operowe w kraju oraz za granicą. W swoim repertuarze posiada m.in. partię Eurydyki z "Orfeusza i Eurydyki" Glucka, Galatei z "Acis i Galatea" Haendla, Dydony i Belindy z "Dydony i Eneasza" Purcella, Donny Anny z "Don Giovanniego" Mozarta…

Muzyka współczesna zajmuje ważne miejsce w repertuarze artystki. Wielu kompozytorów powierzyło artystce wykonanie, często prawykonanie, swoich utworów, wśród nich Benedykt Konowalski i Paweł Łukaszewski.

Artystka dokonała wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej oraz płytowych, z takimi zespołami jak Ars Nova, Dekameron, Il Canto, Capella Augustana, i orkiestrami: Concerto Polacco, Kleine Kammer-Musique, Musicae Antiquae Collegium Varsoviense, Polska Orkiestra Radiowa. Jej wykonanie wielokrotnie były nominowane do nagrody polskiego przemysłu muzycznego "Fryderyk". Nagrodę otrzymała za album solowy z pieśniami Karola Szymanowskiego.

Czytaj także

"Madame Curie" w Paryżu

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2011 12:41
Opera w Paryżu, koncert w Warszawie i rozmowa o pewnej książce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Madame Curie: Maria wątpiąca, Maria kochająca

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2011 22:00
Opera Elżbiety Sikory została znakomicie przyjęta podczas prapremiery w Paryżu. Premiera polska w Operze Bałtyckiej w Gdańsku już 25 listopada.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska premiera "Madame Curie"

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2011 16:37
Zaproszenie do Gdańska oraz na festiwal filmów japońskich do Iluzjony Filmoteki Polskiej.
rozwiń zwiń