Co łączy The National z Lutosławskim, a Portishead z Góreckim?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2014 16:00
Wydarzenie bez precedensu! Wokalistka Portishead wykona III Symfonię Góreckiego, a gitarzysta The National złoży hołd Lutosławskiemu. Orkiestrę poprowadzi Krzysztof Penderecki.
Krzysztof Penderecki dyrygował najlepszymi orkiestrami świata. W sobotę, 29 listopada po raz pierwszy poprowadzi jednak...  Beth Gibbons z Portishead
Krzysztof Penderecki dyrygował najlepszymi orkiestrami świata. W sobotę, 29 listopada po raz pierwszy poprowadzi jednak... Beth Gibbons z Portishead Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

29 listopada na scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej odbędzie się wyjątkowy koncert dedykowany twórczości Trzech Wielkich Kompozytorów: Krzysztofa Pendereckiego, Witolda Lutosławskiego i Henryka Mikołaja Góreckiego.
Legendarną III Symfonię tego ostatniego wykonają razem Beth Gibbons z brytyjskiej grupy Portishead i Krzysztof Penderecki. Polski kompozytor przeszedł już do historii popkultury jako autor najpopularniejszego dzieła muzyki współczesnej. Nagranie III Symfonii z 1992 roku rozeszło się w ponad milionie egzemplarzy. Słuchacze uwielbiali i wciąż uwielbiają ten utwór. Ale także muzycy odmiennych styli i gatunków oraz przedstawiciele innych dyscyplin sztuki.
"Symfonia pieśni żałosnych" bardzo szybko trafiła też na kinowe ekrany, stając się dźwiękową ikoną patosu, smutku i żałoby w kilkunastu filmach. Do fascynacji utworem Góreckiego przyznawali się także muzycy wszelkiej maści: od industrialno-rockowego Fausta (obszerny cytat na płycie "Rein"), po trip-hopowy Lamb (wysamplowane fragmenty oryginału w utworze pod wiele mówiącym tytułem "Gorecki"). To właśnie w kręgach nowej brytyjskiej muzyki elektronicznej lat 90. III Symfonia cieszyła się wyjątkowym zainteresowaniem. Nic dziwnego, że po ponad 20 latach Beth Gibbons z kluczowej dla tamtego środowiska formacji Portishead z entuzjazmem przyjęła propozycję wykonania arcydzieła Góreckiego.
Ta wokalistka, autorka tekstów i producentka wykona partię solową w "Symfonii pieśni żałosnych”. Artystka wystąpi z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, którą poprowadzi Krzysztof Penderecki. To kolejna - po wspólnych projektach z Aphex Twinem i Jonnym Greenwoodem - spektakularna współpraca polskiego kompozytora z artystami ze świata nowej muzyki nieklasycznej.
W programie koncertu znalazło się również prawykonanie utworu Bryce’a Dessnera, skomponowanego z okazji obchodów Roku Witolda Lutosławskiego, a inspirowany muzyką polskiego modernisty. Amerykański artysta znany jest polskiej publiczności przede wszystkim jako członek indierockowej grupy The National. Ma on jednak na koncie także utwory pisane m.in. na zamówienie Kronos Quartet z okazji 75. rocznicy urodzin Steve’a Reicha, u boku którego wystąpił także na Manchester International Festival, czy współpracę z Jonnym Greenwoodem w ramach Holland Festival, podczas którego odbyła się premiera utworu Dessnera na orkiestrę smyczkową.
Skoro o Greenwoodzie mowa, publiczność będzie też miała okazję usłyszeć, zaprezentowany po raz pierwszy podczas Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu, bezprecedensowy muzyczny dialog Krzysztofa Pendereckiego i zafascynowanego jego dorobkiem członka zespołu Radiohead.

Program:

Krzysztof Penderecki Polymorphia*

Jonny Greenwood 48 Responses to Polymorphia

Henryk Mikołaj Górecki III Symfonia "Symfonia pieśni żałosnych" op. 36*

Witold Lutosławski Muzyka żałobna*

Bryce Dessner Réponse Lutoslawski

Wyk: Beth Gibbons - śpiew, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Krzysztof Penderecki*, Bassem Akiki

sobota, 29 listopada, godz. 19.00, Teatr Wielki - Opera Narodowa

Organizatorami koncertu są Narodowy Instytut Audiowizualny oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współorganizatorem jest Program 2 Polskiego Radia.

materiały promocyjne/mm

Czytaj także

Muzyka trzech kompozytorów z radiowych archiwów

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2013 09:00
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o uruchomionym 2 grudnia serwisie www.trzejkompozytorzy.pl poświęconym Witoldowi Lutosławskiemu, Krzysztofowi Pendereckiemu i Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu. Podstawą portalu są archiwalne nagrania Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Boreyko: Czwarta Symfonia Góreckiego nie stanowi przedłużenia Trzeciej

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014 18:00
- W tej partyturze widzę raczej wpływy Drugiej Symfonii, "Beatus Vir", "Małego requiem". W pewnym sensie Górecki dokonał tu syntezy technik z różnych okresów twórczości - mówił jeszcze przed premierą "Czwartej" znakomity dyrygent
rozwiń zwiń
Czytaj także

Simon Steen-Andersen rozszerza granice muzyki

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2014 10:00
- W moich utworach chodzi o to, żeby elementy wizualne, czy choreograficzne, nie stanowiły osobnej, nałożonej na muzykę warstwy, tylko żeby były z nią zintegrowane. Żeby łączyła je jedna idea - mówił duński kompozytor podczas spotkania ze słuchaczami na festiwalu Warszawska Jesień.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żegnamy pionierów polskiej muzyki elektronicznej

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2014 17:00
- Otwartość na nowe pomysły cechowała go do ostatnich lat - podkreślała Barbara Okoń-Makowska, współpracowniczka Włodzimierza Kotońskiego. To obok Bohdana Mazurka drugi pionier polskiej muzyki elektronicznej, którego pożegnaliśmy w tym roku.
rozwiń zwiń