Orkiestrownik. Jedyna aplikacja z twarzą dyrygenta

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2016 19:49
- Można oglądać poszczególnych muzyków w czasie trwania całego utworu: co robią, gdy nie grają, jak się przygotowują, jak obserwują twarz dyrygenta - opowiadała Agata Kwiecińska o jednej z funkcji Orkiestrownika.
Audio
  • Jak działa aplikacja Orkiestrownik? (Wybieram Dwójkę)
Jerzy Maksymiuk nagrał około 100 płyt dla prestiżowych wytwórni, m.in. dla EMI , Hyperionu i Naxos
Jerzy Maksymiuk nagrał około 100 płyt dla prestiżowych wytwórni, m.in. dla EMI , Hyperionu i NaxosFoto: Grzegorz Śledź/PR2

- Aplikacja ta pokazuje tajniki orkiestry symfonicznej poprzez pryzmat pojedynczych instrumentów, muzyków, dyrygenta. Pokazuje, po co jest próba, jak wygląda koncert - wyliczał Andrzej Kosowski, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca.

Jak przedstawić na smartfonie czy tablecie całą złożoność orkiestry? - Użytkownik będzie decydował, od czego rozpocznie: od nagrania z partyturą, od poznawania poszczególnych instrumentów, od filmów z udziałem muzyków Sinfonii Varsovii – mówiła Agata Kwiecińska z Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

Aplikacji towarzyszy jedno z doskonale znanych - i reprezentatywnych dla symfoniki - dzieł muzyki światowej (w bibliotece znajdziemy jednak jeszcze kilka innych nagrań). Na nagraniach wideo zaś muzycy opowiadają o swoich pasjach i instrumentach. W każdej z tych wizytówek, co charakterystyczne, pojawia się pewna stała, stanowczo podkreślana, opinia.

***

Przygotowała: Beata Stylińska

Goście: Agata Kwiecińska (Narodowy Instytut Audiowizualny), Andrzej Kosowski (dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca)

Data emisji: 15.09.2016

Godzina emisji: 17.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

jp/mz


Czytaj także

Koncertowe selfie i najlepszy parking na BBC Proms

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2016 22:00
- W tym budynku jest coś, co sprawia, że na każdym koncercie panuje wyjątkowa atmosfera – tak o Royal Albert Hall mówił David Pickard.
rozwiń zwiń