Wagner - wieczorem transmisja z Londynu

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2012 16:54
W sobotni wieczór retransmitujemy drugie ogniwo wagnerowskiej tetralogii z Królewskiej Opery Covent Garden w Londynie - "Walkirię".
P.N. Arbo: Walkirie (fragm.)
P.N. Arbo: Walkirie (fragm.)Foto: wikipedia, domena publiczna

"Walkiria" to historia o obowiązku i posłuszeństwie.

Osnową akcji jest walka pomiędzy Hundingiem a Zygmuntem - wynik ich starcia zależy od woli bogów. Wotan sprzyja Zygmuntowi, który jest owocem związku ojca bogów ze śmiertelniczką. Ma nadzieję, że Zygmunt stanie się w jego rękach narzędziem do odzyskania złota Renu. Ale po rozmowie z żoną, boginią Fryką, zmienia decyzję: Zygmunt ma polec w walce.

Jedna z walkirii - Brunhilda - zostaje wybrana przez Wotana do tej misji. Brunhilda przed bitwą rozmawia z Zygmuntem, który odrzuca wizję radości oferowanych w siedzibie bogów - Walhalli. Nie może tam bowiem przebywać wraz ze swą ukochaną Zyglindą (która jest żoną Hundinga, siostrą Zygmunta i nosi jego dziecko). W desperacji Zygmunt chce nawet zabić Zyglindę. Poruszona Brunhilda zamierza więc wspomóc w walce Zygmunta przeciw Hundingowi.

Wotan jednak pojawia się na polu bitwy i starcie kończy się zgodnie z wolą boga. Brunhilda zostaje ukarana za nieposłuszeństwo. Wcześniej jednak zdąży nadać imię potomkowi Zyglindy - będzie to Zygfryd, największy z bohaterów.

Zaprasza Aleksander Laskowski.

Program

Ryszard Wagner Walkiria

Wyk. Simon O'Neill, Eva-Maria Westbroek, John Tomlinson, Sarah Connolly, Bryn Terfel, Alwyn Mellor, Chór i Orkiestra Royal Opera House Covent Garden, Antonio Pappano – dyrygent

(Londyn, 18.09.2012)

20 października (sobota), godz. 19.00

Czytaj także

Preludium do pieśni nieznanej

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2011 18:40
Czyż życie nie jest szeregiem preludiów do owej nieznanej pieśni, której pierwszą wzniosłą nutę intonuje śmierć? W poniedziałkowym koncercie usłyszymy dzieła Wagnera, Mahlera i Liszta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jesteśmy otoczeni antykiem

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2011 12:00
Mity funkcjonują w codziennym życiu społeczeństw XXI wieku i pełnią ważną rolę kulturową i społeczną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Mitos" czyli teatralna nić...

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2012 13:00
Nić odnosi się oczywiście do mitu o nici Ariadny, która pomogła Tezeuszowi wyjść z labiryntu. Grecką nazwę wykorzystało europejskie zrzeszenie teatrów.
rozwiń zwiń