"Krawiec" i ubranie z ludzkiej skóry. Słuchowisko według Mrożka

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2014 13:50
Nagość i ubiór, barbarzyństwo i cywilizacja, prawda i tożsamość nadawana przez strój... W pierwszą rocznicę śmierci Sławomira Mrożka przypomnimy w trzech częściach radiową adaptację jego sztuki "Krawiec", z Marianem Kociniakiem w roli tytułowej.
Sławomir Mrożek w studiu Teatru Polskiego Radia
Sławomir Mrożek w studiu Teatru Polskiego RadiaFoto: Wojciech Kusiński/PR

Na pracownię krawiecką napada banda barbarzyńców. Carlos, młodzieniec, który marzy o obnażeniu obłudy i kłamstwa świata, przyłącza się do nich. Okazuje się jednak, że Onucy, przywódca barbarzyńców, goli brodę i zakłada cywilizowany strój. Carlos oskarża go o zdradę, nie znajduje jednak zrozumienia i trafia do lochu. Krawiec proponuje, by zamiast ścinać chłopcu głowę, obedrzeć go ze skóry, dzięki czemu będzie mógł zrealizować swoje marzenie - uszycie ubrania z czyjejś tożsamości...

Serwis specjalny poświęcony Sławomirowi Mrożkowi >>>

"Krawca" napisał Mrożek w 1964 r., tuż po najgłośniejszym swoim dramacie, czyli "Tangu". Autor na lata odłożył sztukę do szuflady. Została opublikowana dopiero w 1977 r. w "Dialogu", a rok później miała swoją sceniczną premierę. Ze względu na treść dzieło było porównywane do "Operetki" Gombrowicza, zarzucano nawet Mrożkowi wtórność wobec tego dramatu, mimo że "Krawiec" został napisany dwa lata wcześniej.

Sławomir Mrożek, "Krawiec"

Reżyseria i adaptacja: Janusz Kukuła

Realizacja: Andrzej Złomski, muzyka: Marcin Błażewicz

Obsada: Marian Kociniak (Krawiec), Gabriela Kownacka (Nana), Krzysztof Kołbasiuk (Onucy), Robert Rozmus (Carlos), Krzysztof Chamiec (Ekscelencja), Stanisław Biczysko, Sylwester Maciejewski

15 sierpnia (piątek), godz. 15.00-15.30 (część 1.), godz. 19.20-20.00 (część 2.), godz. 23.00-23.30 (część 3.)

mc/ac

Czytaj także

Antoni Libera: Mrożek potrafił stworzyć coś z niczego

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2014 09:12
– Mrożek w swojej twórczości nie korzystał z własnej biografii i przeżyć, a jeśli już to robił, było to bardzo gruntownie przerobione – opowiadał o Sławomirze Mrożku, w "Sezonie na Dwójkę" Antoni Libera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sławomir Mrożek legendą był już za życia

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2014 18:00
Sławomir Mrożek pozostawił po sobie ogromną spuściznę, która na trwałe weszła do kanonu nie tylko polskiej, ale i światowej literatury. Był jednym z najwybitniejszych polskich dramatopisarzy i prozaików. Odszedł rok temu w wieku 83 lat.
rozwiń zwiń