Od Warszawy II do Programu 2 PR

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2016 20:00
1 marca 1937 roku - dokładnie o godzinie 13.10 - uruchomiona została radiostacja Warszawa II. Tę właśnie datę przyjmujemy jako dzień narodzin Programu 2 Polskiego Radia.
Audio
  • Archiwalna audycja na temat historii Warszawy II w okresie wojny (Audycja okolicznościowa/Dwójka)
Program IV Polskiego Radia rozpoczął nadawanie 2 stycznia 1976 roku
Program IV Polskiego Radia rozpoczął nadawanie 2 stycznia 1976 rokuFoto: Glow Images/East News

Warszawa II znajdowała się na fali 216,8 m i nadawana była dla stolicy i województwa warszawskiego. Początkowo program trwał około pięciu godzin dziennie - wśród tematów dominowały problemy lokalne, było również dużo różnego typu muzyki. Rozgłośnia, co należy podkreślić, specjalizowała się w nadawaniu słuchowisk na żywo w tzw. Teatrze Wyobraźni , nad czym czuwał Witold Hulewicz, który kierował działem literackim Polskiego Radia w Warszawie.

Zapraszamy do wysłuchania archiwalnej audycji na temat historii Warszawy II , przekształconej po wojnie w drugi ogólnopolski program Polskiego Radia. Z audycji dowiemy się o bohaterskiej roli, jaką odegrała rozgłośnia podczas obrony stolicy we wrześniu 1939 roku. To stąd nadawano pamiętne przemówienia prezydenta Starzyńskiego...

Zobacz więcej
mikrofon studio radio dwójka 1200.jpg
Wspólne urodziny Dwójki i Chopina!

Niewielu być może wie, że to właśnie na antenie Programu 2 po raz pierwszy w Polsce wyemitowano muzykę z płyty kompaktowej (zwanej wówczas laserową). - Ta prezentacja miała miejsce w lipcu 1983 roku - wspominał w audycji z 2012 roku Tomasz Szachowski.  - Była to rzecz szumnie zapowiadana, z udziałem sporego grona zaproszonych kolegów. 

Posłuchaj audycji o polskiej premierze kompaktu, jak również o innych ważnych zmianach technicznych, jakie następowały w historii Programu 2 (w nagraniu także o powstaniu Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia!).

W 2012 roku, z okazji 75. urodzin Dwójki, mogliśmy wysłuchać na naszej antenie również wielu innych ciekawych audycji przypominających bogatą historię Programu 2 oraz ludzi, którzy przyczynili się do jego powstania i kształtowania. Mówiliśmy m.in. o audycjach literackich i słuchowiskach o felietonach muzycznych , o radiowych festiwalach muzycznych  czy o kulturze ludowej w Polskim Radiu.

A w "Notatniku Dwójki" przybliżyliśmy postaci wybitnych muzykologów i krytyków muzycznych związanych z Programem 2: Jana Webera , Romana Jasińskiego , Mariana DomańskiegoKarola Stromengera oraz dyrektor Programu 2 Polskiego Radia w latach 1991-1995 oraz 1999-2007 Elżbiety Markowskiej.


Zobacz więcej na temat: Dwójka HISTORIA Polskie Radio
Czytaj także

Seong-Jin Cho na urodziny Chopina. Transmisja!

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2016 15:42
206. urodziny geniusza z Żelazowej Woli uświetni koncertem zwycięzca XVII Konkursu Pianistycznego imienia Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń