Anna Malec (1910-1991) posiadała niezwykłą pamięć, stąd jej ogromny repertuar, na który składały się wszystkie możliwe gatunki ludowych pieśni, od kołysanek, po pieśni przy zmarłych, od kolęd po pieśni andrzejkowe, ballady, pieśni dziadowskie, rekruckie, miłosne, przede wszystkim weselne poznane podczas dawnych wesel w rodzinnej wsi. Większość tych gatunków znalazła się na płytach tego albumu.
>>>Kup płytę z nagraniami Anny Malec i Kapeli Braci Bździuchów>>>
W Archiwum Polskiego Radia znajduje się przeszło 200 pieśni nagranych przez Annę Malec w różnych latach i okolicznościach. Najstarsze pochodzą z roku 1971. Przez wiele lat śpiewaczka występowała z jedną najbardziej autentycznych kapel, którą tworzyli Franciszek Bździuch "Twardowski” (1906 –1979) i Jan Bździuch "Zarosiak” (1891 – 1981). Na płytach zamieszczone została taneczna muzyka w wykonaniu kapeli (polki, oberki, podróżniaki), jak i wykonywane wspólnie z Anną Malec przyśpiewki, pieśni żniwne i weselne.
>>>Wspomnienie o Annie Malec>>>
Autorkami wyboru nagrań i koncepcji muzycznej płyt są Maria Baliszewska i Anna Szewczuk-Czech z Radiowego Centrum Kultury Ludowej Programu 2 PR. Autorami tekstów poświęconych wykonawcom - prof. Piotr Dahlig z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Jerzy Bartmiński z Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz autorki.
>>>Oskar Kolberg patronem roku 2014>>>
Płyta wydana została przez Polskie Radio we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca przy pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
***
Płyty z serii "Muzyka Źródeł" prezentują prawdziwe skarby muzycznego folkloru Polski. Nagrania (w wielu przypadkach dziś już historyczne) autentycznych kapel i śpiewaków ludowych prezentowane są według regionów.
Kolekcja ta stanowi świadectwo kultury narodowej i jest równocześnie muzyczną mapą regionów Polski. Jej poznanie to droga do kulturowych korzeni.
Nagrania były dokonywane w różnych warunkach, zarówno u wykonawców w domu podczas terenowych wypraw redaktorów Polskiego Radia, jak i podczas rozmaitych imprez regionalnych bądź ogólnopolskich, wśród których najważniejsze miejsce zajmuje Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.
Celem prowadzonej przez lata dokumentacji było utrwalenie szybko zmieniającego się krajobrazu kultury ludowej w różnych regionach Polski, rejestracji muzyki mniejszości etnicznych i narodowych, zamieszkujących nasz kraj, a także Polaków mieszkających obecnie poza granicami kraju. Wybrane nagrania najwybitniejszych wykonawców - ludowych muzyków i śpiewaków znajdują się na wszystkich płytach serii, która obecnie liczy 29 płyt.
pp/jp/bch